Գործերը վերաբացելու համար անհրաժեշտ է երևան եկած նոր հանգամանք. Փաշինյանը՝ հոկտեմբերի 27-ի գործը վերաբացելու հնարավորության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հոկտեմբերի 27-ի գործի վերաբացման հնարավորության մասին հարցին: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ դե յուրե գործերը համարվում են ավարտված: «Հայաստանի օրենսդրության համաձայն՝ գործերը վերաբացելու համար անհրաժեշտ է երևան եկած նոր հանգամանք: Սա է խնդիրը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Հարցին՝ չկա՞ երևան եկած նոր հանգամանք, Փաշինյանը դժվարացավ պատասխանել. «Ես այս պահին չեմ կարող ասել: Կարծում եմ, որ այդ հարցով տուժողի իրավահաջորդներն ավելի շատ ասելիք կունենան, որովհետև նրանք ավելի լավ են ծանոթ գործին»:
Հարցին՝ հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության մեջ արտաքին միջամտություն տեսնո՞ւմ է, Փաշինյանը շեշտեց, որ չի կարծում, թե ճիշտ կլինի, որ վարչապետի պաշտոնակատարի կարգավիճակում այդ հարցով մեկնաբանություն անի:

Для возобновления дела необходимо появление нового обстоятельства — Пашинян – о возобновлении дела 27 октября
Для  возобновления  дела  необходимо появление  нового обстоятельства — Пашинян – о возобновлении дела 27 октября
И.о. премьер-министра РА Никол Пашинян обратился к вопросу о возобновлении дела 27 октября.
В беседе с журналистами в НС РА он сказал, де-юре дело считается закрытым.
«Согласно законодательству, для возобновления дела необходимо появление нового обстоятельства. Вопрс в этом», — как передает Арменпресс, сказал Никол Пашинян.
На вопрос о наличии новых обстоятельств он затруднился ответить: «На данный момент ничего сказатьне могу. Думаю, на этот счет есть что сказать правопреемникам пострадавших, наверняка они лучше осведомлены».
На вопрос о внешнем воздействии на события 27 октября, Пашинян подчеркнул, что не считает корректным делать комментарии по данному вопросу в статусе исполняющего обязанности премьера.