Գործերը վերաբացելու համար անհրաժեշտ է երևան եկած նոր հանգամանք. Փաշինյանը՝ հոկտեմբերի 27-ի գործը վերաբացելու հնարավորության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հոկտեմբերի 27-ի գործի վերաբացման հնարավորության մասին հարցին: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ դե յուրե գործերը համարվում են ավարտված: «Հայաստանի օրենսդրության համաձայն՝ գործերը վերաբացելու համար անհրաժեշտ է երևան եկած նոր հանգամանք: Սա է խնդիրը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Հարցին՝ չկա՞ երևան եկած նոր հանգամանք, Փաշինյանը դժվարացավ պատասխանել. «Ես այս պահին չեմ կարող ասել: Կարծում եմ, որ այդ հարցով տուժողի իրավահաջորդներն ավելի շատ ասելիք կունենան, որովհետև նրանք ավելի լավ են ծանոթ գործին»:
Հարցին՝ հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության մեջ արտաքին միջամտություն տեսնո՞ւմ է, Փաշինյանը շեշտեց, որ չի կարծում, թե ճիշտ կլինի, որ վարչապետի պաշտոնակատարի կարգավիճակում այդ հարցով մեկնաբանություն անի:

YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. Acting Prime Minister Nikol Pashinyan has addressed the possibility of re-opening the October 27 case.
Speaking to reporters today in parliament, Pashinyan stressed that de jure the cases are considered to be closed.
“According to Armenian legislation new circumstances are required for re-opening a case. This is the problem,” he said.
Asked if he sees any foreign interference in the October 27 attack, Pashinyan emphasized that it wouldn’t be appropriate for him to make comments on this matter in the capacity of acting prime minister.
The 1999 October 27 parliament shooting was a terror attack committed by a group of gunmen that assassinated Prime Minister Vazgen Sargsyan, Speaker of Parliament Karen Demirchyan, two Deputy Speakers, a Cabinet member and three lawmakers.