ՀԱՊԿ ԽՎ-ն Երևանից Մոսկվա տեղափոխելը տեխնիկական որոշում է՝ պայմանավորված ՀՀ ներքաղաքական իրադարձություններով. ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովը Երևանից Մոսկվա տեղափոխելու որոշումն իրապես տեխնիկական էր` պայմանավորված ՀՀ ներքաղաքական իրադարձություններով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հոկտեմբերի 24-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին հայտնեց ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Որևէ այլ պատճառ չկա»,- նշեց նա:
Հարցին՝ արդյոք հնարավոր է ՀԱՊԿ-ից նախագահության անցումն այլ երկրի, Աննա Նաղդալյանը պատասխանեց, որ խորհրդակցությունները դեռ շարունակվում են:
«Դրանք վերաբերում են ՀԱՊԿ կանոնակարգերի շրջանակներում կոնսենսուսային լուծումներ գտնելուն և դրանց հստակեցմանը; Եթե այս հարցը հայտնվի օրակարգում, Հայաստանն իրեն վերապահված ողջ գործիքակազմով համապատասխան քայլեր կձեռնարկի: Գործիքակազմն արդեն հայտնի է»,-նշեց նա:
Նա հավելեց, որ ՀԱՊԿ կանոնակարգերով սահմանված է, որ կայանա ՀԱՊԿ քարտուղարի փոխարինման գործընթաց: «Խորհրդակցությանը գնում է դրա շուրջ, երբ դրանք ներկայացվեն ՀԱՊԿ-ի հաստատմանը, հայտնի կլինի նաև հանրությանը»,- ընդգծեց նա:

Решение о переносе ПА ОДКБ из Еревана в Москву было техническим, обусловленным внутриполитической ситуацией в Армении: МИД Армении
Решение о переносе ПА ОДКБ из Еревана в Москву действительно было техническим, обусловленным внутриполитической ситуацией в Армении. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сообщила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян 24 октября на брифинге.
«Никаких других причин нет»,- сказала она.
На вопрос, возможна ли передача председательства в ОДКБ от Армении другой стране, она ответила, что вопрос пока обсуждается.
"По поводу вопроса ничего нового пока нет. Нужно отметить, что консультации всоответствующих структурах ОДКБ продолжаются. Они касаются вопроса нахождения консенсуса врамках регламента организации",— сказала Нагдалян.
По ее словам, порегламенту ОДКБ непредполагалась такая ситуация – процесс смены генсека. Консультации идут вокруг этого механизма.
Общество узнает обитогах, кактолько результаты консультаций будут представлены назаседании Совета ОДКБ.