Թուրքական կայքն անդրադարձել է Տրապիզոնի հայկական Սուրբ Ամենափրկիչ վանքին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական karadenizgazete.com.tr կայքն անդրադարձել է Թուրքիայի Տրապիզոնի Օրթահիսար շրջանում գտնվող, միակ կանգուն մնացած հայկական վանքին՝ Սուրբ Ամենափրկչին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, կայքի փոխանցմամբ՝ վանքն այժմ գտնվում է փլուզման եզրին:
«Տրապիզոնում ժամանակին եղել է շուրջ 200 հայկական եկեղեցի և վանք, որոնցից ոչ մեկն այսօր կանգուն չէ, մի քանի վանքեր էլ որպես սեփականություն գտնվում են անհատների կալվածքների տարածքում»,-մեջբերում է կայքը պրոֆեսոր Իսմայիլ Քյոսեի խոսքերը:
Թուրք պրոֆեսորի պնդմամբ՝ վանքերն ու եկեղեցիները պետականացնելն ու պետական պահպանության տակ վերցնելը շատ կարևոր հանգամանք է, չնայած նրան, որ պահանջում է մեծ ֆինանսներ:
Թուրք պրոֆեսոր Իսմայիլ Քյոսեն Սևծովյան տեխնիկական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների բաժնի դասախոս է:

The Holy Savior Armenian Church of Trabzon, Turkey, is the only standing Armenian monastery in the city.
According to Professor Ismayil Kyose, nearly 200 Armenian churches and monasteries existed in Trabzon at a time, but today none of them is standing. Only few still exist, but are located in private territories, he told Karadeniz online newspaper.
The Turkish professor argues that the state’s ownership and protection over churches and monasteries is a very important issue, despite requiring much funding.