Մերկելը Պուտինի եւ Էրդողանի հետ քննարկել Է Իդլիբի իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել Է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ քննարկել Է Սիրիայի եւ, մասնավորապես, Իդլիբի իրադրությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նա հայտնել Է RTL եւ N-TV հաեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում, որից քաղվածքներ են հրապարակվել սեպտեմբերի 6-ին:
«Մենք չպետք Է հումանիտար աղետ թույլ տանք Իդլիբում, դա կարեւոր խնդիր Է լինելու»,- ընդգծել Է ԳԴՀ-ի կառավարության ղեկավարը: «Ես այդ մասին խոսել եմ Էրդողանի եւ Պուտինի հետ»,- ասել Է Մերկելը:
Նրա կարծիքով՝ Սիրիայի Իդլիբի նահանգի իրադրությունը միանշանակ չԷ, քանի որ այնտեղ կան արմատական խմբեր, որոնց դեմ պետք Է պայքարել, մյուս կողմից՝ հարկավոր Է պաշտպանել խաղաղ բնակչությանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Меркель сообщила, что обсудила с Путиным и Эрдоганом ситуацию в Идлибе
Канцлер Германии Ангела Меркель заявила, что обсудила с президентами России и Турции Владимиром Путиным и Тайипом Эрдоганом ситуацию в Сирии и в частности в провинции Идлиб. Как передает Арменпресс, об этом она сообщила в интервью телеканаламRTLиN-TV, выдержки из которого опубликованы в четверг.
"Мы должны не допустить гуманитарной катастрофы в Идлибе, это будет важной задачей", - подчеркнула глава правительства ФРГ. "Я говорила об этом с Эрдоганом и Путиным", - сказала Меркель.
По ее мнению, обстановка в сирийской провинции Идлиб неоднозначная, поскольку там есть радикальные группы, с которыми следует бороться, но, с другой стороны, следует защитить мирное население.