ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելում ցուցարարներն արգելափակել են Թել Ավիվի գլխավոր տրանսպորտային մայրուղիներից մեկը՝ Այալոնի մայրուղին՝ պահանջելով շուտափույթ տուն վերադարձնել Գազայի հատվածում պահվող պատանդներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of Israel պարբերականը։
Ցուցարարները, որոնց թվում կան պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման կողմից առևանգվածների հարազատներ, պահել են պատանդների նկարներով պաստառներ, որոնց վրա գրված է․ «Ով լքել է նրանց, պետք է վերադարձնի»։
Նոյեմբերի վերջին Եգիպտոսի և Կատարի միջնորդությամբ հաստատված 7-օրյա հումանիտար հրադադարի ընթացքում հաջողվել է ազատել 110 պատանդի։ Իսրայելական կողմի վերջին տվյալներով՝ Գազայի հատվածում դեռ պատանդ է մնում 120 մարդ: Հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների հարձակման հետևանքով Իսրայելում նաև 1200 մարդ էր զոհվել։
Իսրայելի պատասխան ռազմական գործողությունների ընթացքում Գազայի հատվածում զոհերի թիվը հասել է 38 700-ի:

YEREVAN, JULY 16, ARMENPRESS. Demonstrators demanding the return of hostages have blocked the Ayalon Highway in Tel Aviv, demanding a deal to secure their return, the Times of Israel reports.
The protesters, many of them relatives of those held in Gaza, have held a banner depicting the faces of the hostages with the statement, “whoever abandoned them, must return them.”
Since the October 7 attack by Hamas, which killed some 1,200 people in Israeli communities, Israel's military campaign has killed around 37,800 Palestinians, according to Palestinian health ministry figures. Around 250 people were taken hostage by Hamas. Some 120 hostages are still in Gaza.