ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի Քնեսեթը (խորհրդարանը) հուլիսի 18-ին քվեարկել է պաղեստինյան պետության ստեղծման դեմ բանաձևի օգտին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of Israel պարբերականը։
Հրատարակության տվյալներով՝ փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 68, դեմ՝ 9 մարդ։ Բանաձևն ամբողջովին մերժում է պաղեստինյան պետության ստեղծումը՝ նույնիսկ Իսրայելի հետ բանակցությունների միջոցով իրավիճակի կարգավորման շրջանակներում:
«Իսրայելի Քնեսեթը վճռականապես դեմ է Հորդանանի արևմուտքում պաղեստինյան պետության ստեղծմանը: Պաղեստինյան պետության ստեղծումը Իսրայել երկրի սրտում գոյութենաբանական վտանգ կստեղծի Իսրայել պետության և նրա քաղաքացիների համար, կհավերժացնի իսրայելապաղեստինյան հակամարտությունը և կապակայունացնի տարածաշրջանը», - մեջբերում է պարբերականը հատված բանաձևից։
2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժումը հարձակում գործեց Իսրայելի վրա, որի հետևանքով զոհվեց 1200 մարդ, շուրջ 250 մարդ՝ գերեվարվեց։ Իսրայելի պատասխան ռազմական գործողությունների ընթացքում պաղեստինյան անկլավում զոհերի թիվն, ըստ տեղի իշխանությունների, հասել է 38 800-ի։ Իսրայելը խոստացել է շարունակել գործողությունները մինչև ՀԱՄԱՍ-ի ոչնչացումը։

YEREVAN, JULY 18, ARMENPRESS. The Knesset early Thursday voted overwhelmingly to pass a resolution rejecting the establishment of a Palestinian state, the Times of Israel reports.
This resolution — passed 68-9 — altogether rejects the establishment of a Palestinian state, even as part of a negotiated settlement with Israel.
“The Knesset of Israel firmly opposes the establishment of a Palestinian state west of Jordan. The establishment of a Palestinian state in the heart of the Land of Israel will pose an existential danger to the State of Israel and its citizens, perpetuate the Israeli-Palestinian conflict and destabilize the region,” the resolution stated.
The Israeli military launched a campaign in Gaza to destroy the Hamas group in response to an unprecedented attack on southern Israel on 7 October, during which about 1,200 people were killed and around 250 others were taken hostage.
Around 38,800 people have been killed in Gaza since then, according to the territory's Hamas-run health ministry.