ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի Քնեսեթը (խորհրդարանը) հուլիսի 18-ին քվեարկել է պաղեստինյան պետության ստեղծման դեմ բանաձևի օգտին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of Israel պարբերականը։
Հրատարակության տվյալներով՝ փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 68, դեմ՝ 9 մարդ։ Բանաձևն ամբողջովին մերժում է պաղեստինյան պետության ստեղծումը՝ նույնիսկ Իսրայելի հետ բանակցությունների միջոցով իրավիճակի կարգավորման շրջանակներում:
«Իսրայելի Քնեսեթը վճռականապես դեմ է Հորդանանի արևմուտքում պաղեստինյան պետության ստեղծմանը: Պաղեստինյան պետության ստեղծումը Իսրայել երկրի սրտում գոյութենաբանական վտանգ կստեղծի Իսրայել պետության և նրա քաղաքացիների համար, կհավերժացնի իսրայելապաղեստինյան հակամարտությունը և կապակայունացնի տարածաշրջանը», - մեջբերում է պարբերականը հատված բանաձևից։
2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժումը հարձակում գործեց Իսրայելի վրա, որի հետևանքով զոհվեց 1200 մարդ, շուրջ 250 մարդ՝ գերեվարվեց։ Իսրայելի պատասխան ռազմական գործողությունների ընթացքում պաղեստինյան անկլավում զոհերի թիվն, ըստ տեղի իշխանությունների, հասել է 38 800-ի։ Իսրայելը խոստացել է շարունակել գործողությունները մինչև ՀԱՄԱՍ-ի ոչնչացումը։

Кнессет (парламент) Израиля 18 июля проголосовал за резолюцию против создания палестинского государства. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Times of Israel.
За резолюцию проголосовали 68 человек, против - 9 человек. Резолюция полностью отвергает создание палестинского государства, даже в рамках урегулирования ситуации путем переговоров с Израилем.
“Кнессет Израиля решительно выступает против создания палестинского государства к западу от Иордании. Создание палестинского государства... создаст экзистенциальную опасность для Государства Израиль и его граждан, увековечит израильско-палестинский конфликт и дестабилизирует регион”, - цитирует газета выдержку из резолюции.
7 октября 2023 года палестинское радикальное движение ХАМАС предприняло нападение на Израиль, в результате которого 1200 человек были убиты и около 250 человек взяты в плен. По данным местных властей, число жертв в палестинском анклаве в ходе ответной военной операции Израиля достигло 38 800 человек. Израиль обещал продолжать операции до полного уничтожения ХАМАС.