ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի բանակը հարված  է հասցրել Սիրիայի հարավում տեղակայված զինվորական պահակակետին՝ ի պատասխան հուլիսի 11-ին Գոլանի բարձունքների հարավային մասի ուղղությամբ արկի արձակման։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ)։
«Երեկ (հուլիսի 11-ին) արկը, որը Սիրիայից արձակվել է Գոլանի բարձունքների հարավի ուղղությամբ, ընկել է անմարդաբնակ տարածքում, տուժածների մասին չի հաղորդվել: Ի պատասխան՝ ԻՊԲ-ն հարված է հասցրել զինվորական պահակակետին Սիրիայի հարավի Թասիլի շրջանում», - ասված է հաղորդագրության մեջ։
1944 թվականից Սիրիային պատկանող Գոլանի բարձունքներն   Իսրայելը գրավել է 1967 թվականի վեցօրյա պատերազմի ընթացքում։ 1981 թվականին Քնեսեթը (Իսրայելի խորհրդարանը) ընդունել է օրենք, որը միակողմանի կարգով հռչակել է  հրեական պետության ինքնիշխանությունն այդ տարածքի նկատմամբ։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1981 թվականի դեկտեմբերի 17-ի թիվ 497 բանաձևը բռնակցումը ճանաչել է անվավեր:

Израильская армия в ответ на запуск 11 июля снаряда в направлении южной части Голанских высот нанесла удар по военному посту, расположенному на юге Сирии. Как передает Арменпресс, об этом сообщила Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ).
“Вчера (четверг) снаряд, выпущенный из Сирии в сторону юга Голанских высот, упал в незаселенной местности, о пострадавших не сообщалось. В ответ армия Израиля нанесла удар по военному посту в районе Тасила на юге Сирии”, - говорится в сообщении.
Во время Шестидневной войны 1967 года Израиль оккупировал Голанские высоты, принадлежавшие Сирии с 1944 года. В 1981 году Кнессет (парламент Израиля) принял закон, который в одностороннем порядке провозгласил суверенитет еврейского государства над этой территорией. Резолюция Совета Безопасности ООН 497 от 17 декабря 1981 года признала аннексию недействительной.