ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մալթացի քաղաքական գործիչ Ռոբերտա Մեցոլան երկրորդ ժամկետով ընտրվել է Եվրախորհրդարանի նախագահ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ քվեարկությունը տեղի է ունեցել ընտրություններից հետո կայացած Եվրախորհրդարանի առաջին նիստում։
Մեցոլան ստացել է բացարձակ մեծամասնություն․ նրա օգտին է քվեարկել 699 եվրապատգամավորներից 562-ը։ Մեցոլայի մրցակիցը եղել է Իսպանիայից ԵԽ պատգամավոր, իսպանական «Պոդեմոս» («Մենք կարող ենք») ձախակողմյան կուսակցության անդամ Իրենե Մոնտերոն։
Քվեարկությունից հետո իր ելույթում Եվրախորհրդարանի նախագահը պատգամավորներին կոչ է արել միավորվել և «աշխատել բոլորի համար Եվրոպա ստեղծելու նպատակով»։
Մասնագիտությամբ իրավաբան Մեցոլան ստացել է իրավագիտության դոկտորի աստիճան Մալթայի համալսարանում։ Իր ամբողջ կարիերան նա կառուցել է եվրոպական քաղաքականության ոլորտում։ Նա աշխատել է Բրյուսելում ԵՄ կենտրոնակայանին կից Մալթայի ներկայացուցչությունում, երեք անգամ իր թեկնածությունն է առաջադրել է Եվրախորհրդարանի ընտրություններում և 2013 թվականին կարողացել է պատգամավորական մանդատ ստանալ։ 2020 թվականին նա ընտրվել է Եվրախորհրդարանի առաջին փոխնախագահ, իսկ 2022 թվականին՝ 42 տարեկանում, դարձել է Եվրախորհրդարանի ամենաերիտասարդ նախագահը կառույցի ամբողջ պատմության ընթացքում:

Roberta Metsola re-elected as President of the European Parliament
YEREVAN, JULY 16, ARMENPRESS. MEPs elected Roberta Metsola (EPP, Malta) as President of the European Parliament until 2027, according to a press release from the European Parliament.
Roberta Metsola won the Speaker's position in the first round of elections. She received an absolute majority with 562 of 699 votes cast in a closed vote with a total of two candidates. MEP Irene Montero from Spain received 61 votes.
"Together we must stand up for the politics of hope, for the dream that is Europe. I want people to regain a sense of faith and enthusiasm for our project. A belief that we can make our common area safer, fairer and more equal. A belief that we are stronger and better together. A conviction that our Europe is a Europe for all,” Speaker Roberta Metsola said in her speech to the chamber after she was elected.
Roberta Metsola was born in Malta in 1979 and has been a Member of the European Parliament since 2013. She was elected First Vice-President in November 2020 and was acting Speaker of the Parliament following the death of former Speaker David Sassoli on January 11, 2022. On 18 January 2022, she was elected Speaker of the second half of the ninth term.