ԵՄ-ն Ադրբեջանից պահանջել Է ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցի ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Իլգար Մամեդովին հինգ տարվա բանտարկությունից հետո պայմանական ազատ արձակելու Շեքիի վերաքննիչ դատարանի վճիռը երկար սպասված քայլ Է, հայտարարել Է Եվրոպայի արտաքին քաղաքական ծառայության պաշտոնական ներկայացուցիչը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Եվրամիությունը Եվրոպայի խորհրդի հետ մեկտեղ ուշադրությամբ հետեւում Է Մամեդովի գործին: Սպասվում Է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռները լիովին կկատարվեն»,- ասված Է օգոստոսի 14-ի երեկոյան Բրյուսելում տարածված պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Դրանում նշված Է, թե Եվրամիությունը հույս ունի, որ «Ադրբեջանի՝ որպես ՄԱԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի եւ ԵԱՀԿ-ի անդամի միջազգային պարտավորություններին համապատասխան, անվերապահորեն ազատ կարձակվեն եւ կարդարացվեն բոլոր նրանք, ովքեր ներկայում գտնվում են կալանքի տակ կամ տեղաշարժման սահմանափակումների են ենթարկված քաղաքական դրդապատճառներով»:
Ավելի վաղ տեղեկացվել Է, որ Ադրբեջանի Գերագույն դատարանը վճիռ Է կայացրել Մամեդովի գործը, որը դատապարտված Է յոթ տարով, վերադարձնել Շեքիի վերաքննիչ դատարանի քննությանը: Օգոստոսի 13-ին հայտնել Էին, որ նա ազատ Է արձակվել, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

YEREVAN, AUGUST 15, ARMENPRESS. The decision by the Sheki Appeal Court of Azerbaijan to conditionally release opposition politician Ilgar Mammadov after over five years in prison is a welcome step, the spokesperson of the EU External Action Service said in a statement, Interfax reported.
“The European Union has been following Mr Mammadov's case very closely together with the Council of Europe. Judgements of the European Court of Human Rights are expected to be fully implemented”, the statement says.
“The European Union expects the unconditional release and rehabilitation of all those currently imprisoned or under restriction of movement in Azerbaijan on political grounds in line with Azerbaijan's international commitments as a member of the United Nations, the Council of Europe, and the Organization for Security and Cooperation in Europe”, it added.