ՄԱԿ-ում Սիրիայի հակամարտությունից արտադրության կրած վնասը գնահատել են գրեթե 400 մլրդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փորձագետները Սիրիայում արդեն յոթ տարի շարունակվող հակամարտությունից արտադրության կրած վնասը գնահատել են 388 մլրդ դոլար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է ՄԱԿ-ի Արեւմտյան Ասիայի համար տնտեսական եւ սոցիալական հանձնաժողովի (ԱԱՏՍՀ) կայքում:
Գնահատականը հաշվի չի առնում մարդկանց մահերից եւ հարկադիր տեխափոխումների պատճառով որակյալ աշխատողների կորստից պատճառված վնասը:
Լիբանանյան Բեյրութում օգոստոսի 7-ին եւ 8-ին կայացել Է Սիրիայից եւ այլ երկրներից 50 փորձագետների հանդիպումը ՄԱԿ-ի ԱԱՏՍՀ-ի շրջանակներում: Հանդիպման մասնակիցները քնարկել են Սիրիայի վերկականգնման միջոցառումներն այն բանից հետո, երբ երկրում ձեռք կբերվի քաղաքական կարգավորում:
Հանդիպման մասնակիցները նաեւ քննարկել են «Սիրիա, պատերազմի յոթ տարին» վերտառությամբ զեկույցը, որում գնահատվում Է հակամարտության սոցիալ-տնտեսական ազդեցությունը: Այդ զեկույցը հրապարակվելու Է սեպտեմբերին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В ООН оценили ущерб для производства от конфликта в Сирии почти в $400 млрд
Эксперты оценили понесенный производством ущерб, связанный с длящимся уже семь лет конфликтом в Сирии, в $388 млрд, сообщается в среду на сайте экономической и социальной комиссии для Западной Азии (ЭСКЗА) ООН.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, оценка не учитывает ущерб от человеческих смертей и потери квалифицированных работников из-за переезда, связанного с конфликтом.
В ливанском Бейруте 7 и 8 августа прошла встреча 50 экспертов из Сирии и других стран в рамках ЭСКЗА ООН. Участники встречи обсуждали меру по восстановлению Сирии после того, как в стране будет достигнуто политическое урегулирование, отмечает комиссия.
Участники встречи также обсудили доклад под названием "Сирия, семь лет войны", в котором оценивается социально-экономическое влияние конфликта. Этот доклад будет опубликован в сентябре.