Մարտի 1-ի գործով Ռոբերտ Քոչարյանի հարցաքննությունը նախատեսվում է հուլիսի 26-ին. ՀՔԾ պետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարտի 1-ի գործով Հատուկ քննչական ծառայությունում Ռոբերտ Քոչարյանի հարցաքննությունը նախատեսվում է հուլիսի 26-ին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ՀՀ կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը: Նա չբացառեց, որ հնարավոր է բավարարեն Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավարի՝ հարցաքննությունը տեսագրելու առաջարկը:
«Որևէ սահմանափակում անձերի հետ կապված չկա: Որպես վկա ցանկացած մարդ կարող է հրավիրվել, ով որոշակի տեղեկատվություն կտա քրեական գործով»,-ասաց նա:
Ռոբերտ Քոչարյանն առաջին անգամ հարցաքննության էր կանչվել հուլիսի 6-ին, սակայն չէր ներկայացել Հայաստանից բացակայելու պատճառաբանությամբ: Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանի ղեկավար նշել էր, որ ՀՀ երկրորդ նախագահը կվերադառնա մինչև հուլիսի 25-ը:

Former President Robert Kocharyan to be questioned over 2008 unrest on July 26
YEREVAN, JULY 19, ARMENPRESS. Former President Robert Kocharyan’s questioning at the Special Investigative Service (SIS) over the March 1, 2008 case is scheduled for July 26, director of the SIS Sasun Khachatryan told reporters.
Khachatryan didn’t rule out the possibility of accepting the proposal of Kocharyan’s office to videotape the questioning.
“There is no restriction whatsoever regarding individuals. Anyone can be summoned as a witness who will give certain information about the criminal case,” he said.
Kocharyan was initially summoned on July 6, but at the time he was abroad. Kocharyan’s office had said that the former president will return to Armenia until July 25.
March 1 refers to the 2008 post-election unrest in Armenia, when mass protests erupted in Yerevan after Serzh Sargsyan was elected president. Subsequent clashes between police forces and protesters left several people dead on both sides.