Թուրքիայի արգործնախարարը հայտարարել է, որ ինքը նաև Ադրբեջանի արտգործնախարարն է
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ ինքը ոչ միայն Թուրքիայի, այլ նաև Ադրբեջանի արտգործնախարարն է: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ադրբեջանական «Մինվալ»-ի փոխանցմամբ՝ Չավուշօղլուն հայտարարել է թուրքական DimTV-ին տված հարցազրույցում։
Չավուշօղլուն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան եղբայրական պետություններ են:
Անդրադառնալով Արցախյան հակամարտությանը՝ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ դա շարունակում է հանդիսանալ նաև Թուրքիայի խնդիրը:
Չավուշօղլուն հույս է հայտնել, որ Թուրքիայի արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններում հաղթելու է Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը և թուրք-ադրբեջանական հարաբերությունները շարունակելու են մնալ այնպիսին ինչպիսին հիմա են:
«Մենք միշտ հետաքրքրվում են Ադրբեջանի խնդիրներով: Ես նաև Ադրբեջանի արգործնախարարն եմ, և այդ մասին գիտի իմ եղբայր Էլմար Մամեդյարովը: Ես երբեմն կատակում եմ նրա հետ՝ ասելով, որ նա կարող է արձակուրդ գնալ, միևնույն է՝ ես աշխատում եմ: Եղբայրների հարաբերությունները պետք է հենց այդպես էլ լինեն»,- DimTV-ին տված հարցազրույցում ասել է Չավուշօղլուն։

Министр ИД Турции заявил, что он является также и министром ИД Азербайджана
Министр ИД Турции Чавушоглу заявил, что он является также и министром ИД Азербайджана. Как передает «Арменпресс», ссылаясь на сайт «Минвал», об этом он сказал во время интервью телеканалу DimTV. Министр ИД Турции Чавушоглу заявил, что Турция и Азербайджан являются братскими странами.
Комментируя карабахский конфликт, министр ИД Турции Чавушоглу заявил, что это продолжает оставаться проблемой и Турции.
Министр ИД Турции Чавушоглу втразил надежду на то, что в предстоящих выборах в Турции победит партия «Справедливость и развитие», и турецко-азербайджанские отношения ;продолжат оставаться такими же, как сейчас.
«Мы всегда интересуемся проблемами Азербайджана. Я также являюись и министром ИД Азербайджана, и об этом знает мой брат Эльмар Мамедьяров. Иногда я шучу с ним, говоря, что он может пойти в отпуск, ведь я все равно работаю. Отношения между братьями должны быть именно такими»,- сказал он.