Apple-ում «երբեք չեն ցանկացել, որ մարդիկ շատ ժամանակ անցկացնեն» իրենց գաջեթներով. Թիմ Քուկ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Թիմ Քուկը կարծում Է, որ իր iPhone-ից ավելի հաճախակի Է օգտվում, քան պետք Է: Այս մասին նա հայտարարել Է CNN հեռուստաընկերությանը տված հացազրույցում, որը հրապարակվել Է հունիսի 4-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Քուկը մեկնաբանել Է Screen Time նոր գոծառույթը, որը մատչելի կլինի iOS 12 շարժական գործառական համակարգի նոր տաբերակում: Այն տեղեկատվություն Է տրամադրում այն մասին, թե վերջին ժամանակներս սարքի տերերը որքան շատ են օգտագործել այս կամ այն հավելվածը: «Ես կարծում Էի, թե համեմատաբար կարգապահ եմ եղել այդ առումով»,- խոստովանել Է Քուկը՝ խոսելով այն մասին, թե որքան հաճախ Է ինքն օգտվում իր անձնական գաջեթից: Սակայն նրա կարծիքը փոխվել Է այն բանից հետո, երբ փորձել Է Screen Time գործառույթը:
«Երբ ես սկսեցի տվյալներ ստանալ, պարզեցի, որ (iPhone-ով) ավելի շատ ժամանակ եմ անցկացնում, քան պետք Է»,- նշել Է ընկերության ղեկավարը: «Անգամների քանակը, երբ ես հանել եմ սմարթֆոնը, չափազանց մեծ Էր»,- ասել Է Քուկը՝ ըստ որում հրաժարվելով ճշտել, թե հատկապես որ հավելվածներից Է ամենից հաճախ օգտվում:
«Սարքն ինքնին կախվածություն չի առաջացնում,- պարզաբանել Է գլխավոր տնօրենը:- Կախվածություն առաջացնում Է այն, ինչ դուք անում եք դրա միջոցով»: Քուկի խոսքով՝ երբ օգտատերերը միացնեն Screen Time գործառույթը եւ ուսումնասիրեն գաջեթից օգտվելու հաճախության վերաբերյալ տվյալները, նրանցից յուրաքանչյուրն ստիպված կլինի որոշում ընդունել», թե ինչպես վարվել այնուհետեւ: Նրա խոսքով՝ Apple-ում «երբեք չեն ցանկացել, որ մարդիկ շատ ժամանակ անցկացնեն» իրենց գաջեթներով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Глава Apple признался, что слишком часто пользуется своим iPhone
Гендиректор корпорации AppleТим Кук считает, что пользуется своим iPhoneчаще, чем следует. Как передает Арменпресс, об этом он заявил в опубликованном в понедельник интервью телеканалуCNN.
Кук комментировал новую функцию Screen Time, которая будет доступна в новой версии мобильной операционной системы iOS 12. Она предоставляет информацию о том, как много в течение последнего времени владельцы устройства использовали то или иное приложение. "Я думал, что был относительно дисциплинированным на этот счет", - признался Кук, говоря о том, как часто он пользуется своим личным гаджетом. Однако его мнение поменялось после того, как он попробовал функцию Screen Time.
"Когда я начал получать данные, я обнаружил, что провожу [за своим iPhone] больше времени, чем следует", - отметил глава компании. "Число раз, когда я доставал смартфон, было слишком большим", - сказал Кук, отказавшись при этом уточнить, какими именно приложениями он пользовался чаще всего.
"Устройство само по себе не вызывает зависимости, - пояснил гендиректор. - Ее вызывает то, что вы делаете с его помощью". По словам Кука, когда пользователи включат функцию Screen Time и изучат данные о частоте пользования гаджетом, "каждому из них придется принять решение" по поводу того, как поступить дальше.