Հայաստանի իշխանությունները պետք է համալրվեն նոր, երիտասարդ կադրերով. Տարոն Աճեմօղլու
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անվանի հայազգի տնտեսագետ Տարոն Աճեմօղլուն կարծում է, որ Հայաստանի համար հիմնական պահանջներն են արմատախիլ անել կոռուպցիան, սկսել կառուցել ապագա տնտեսական աճի ինստիտուցիոնալ հիմնասյուները և այդ ամենն անել ներքին համերաշխության պայմաններում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ամերիկայի ձայն»-ի հետ զրույցում, Աճեմօղլուն նշել է, որ Հայաստանի համար խաղաղ հեղափոխությունը կարևորագույն, սակայն միայն առաջին քայլն է: Երկրորդ քայլը կլինի այս խաղաղ սկզբի վրա հիմնվելով համակարգային բարեփոխումներ կատարելը՝ հիմք դնելով ապագա բարգավաճման համար: «Այդ երկրորդ քայլը որևէ կերպ երաշխավորված չէ, սակայն այժմ մենք գոնե ունենք այն իրագործելու հնարավորությունը: Գոյություն չունեն համընդհանուր լուծումներ, դրանք կախված են յուրաքանչյուր երկրի պայմաններից»,-ասել է նա:
Եթե հայացք գցենք այս ճանապարհին հաջողության հասած երկրներին, կտեսնենք, որ դրանք բոլորն այրել են նախկին հակասությունները և հիմնվել նոր սկզբի վրա: «Հայաստանի համար խոստումնալից է, որ միջազգային հանրության շրջանում առկա է իրական խանդավառություն, որ եկել է փոփոխությունների ժամանակը, և Հայաստանի արդեն իսկ գրանցված ձեռքբերումների բարձր գնահատականի ժամանակը»,-նշել է տնտեսագետը՝ զգուշացնելով, որ մարտահրավերներն անխուսափելի են:
Աճեմօղլուն նշում է, որ ստեղծված ոգևորիչ մթնոլորտում ցանկություն կա փորձել բոլոր խնդիրները միանգամից լուծել, սակայն նման մոտեցման դեպքում չի ստեղծվում այն հիմքը, որն ապահովում է հավասարակշիռ մոտեցում: «Հայաստանի իշխանությունները պետք է համալրվեն նոր երիտասարդ կադրերով, միևնույն ժամանակ պետք է թույլ չտալ եղած կառույցների տապալումը»,-ընդգծել է նա:
Աճեմօղլուն իրեն Հայաստանի կառավարության կազմում չի տեսնում, սակայն պատրաստ է օգնել: «Խոսքը կամուրջ կառուցելու մասին չէ, որպեսզի դրսից մասնագետ կա, կառուցի ու հեռանա: Իր երկիրը պետք է կառուցի Հայաստանի քաղաքացին»,-ասել է անվանի տնտեսագետը:

Власти в Армении должны пополниться новыми, молодыми кадрами: Тарон Аджемоглу
Известный экономист армянского происхождения Тарон Аджемоглу думает, что основные требования для обеспечения экономического подъема в Армении – это искоренение коррупции, основание институциональных основ, и все это – в условиях внутреннего согласия.
Как передает «Арменпресс», в беседе с «Голосом Америки» Тарон Аджемоглу сказал, что мирная революция – всего лишь первый, хотя и необходимый шаг. Вторым шагом станет проведение системных реформ, которые станут основой для будущего процветания.«Этот второй шаг никак не гарантирован, однако, сейчас мы имеем хотя бы возможность сделать его. Нет общих решенией: они особые в каждой стране»,- сказал он.
Если рассмотреть страны, достигшие успеха в этом направлении, то увидим, что все они сожгли прошлые противоречия и основались на новом начале. «Для Армении многообещающим является воодушевлеение, проявленное международным сообществом, в отношении того, что в Армении наступило время перемен и высокой оценки имеющихся уже достижений»,- сказал он, добавив, что вызовы на этом пути неизбежны.
По его словам, в создавшейся воодушевляющей атмосфере есть желание попытаться решить все задачи сразу, однако подобный подход не позволит сбалансировать ситуацию. «Власти в Армении должны пополниться новыми, молодыми кадрами, не позволяя одновременно разрушениядействующих структур»,- сказал он. По его словам, он не видит себя в составе правительства Армении, однако готов помочь.«Речь не идет о строительстве моста, чтобы вызвать специалиста из-за границы. Свою страну должен строить гражданин Армении»,- сказал он.