Հայաստանը կլինի հետաքրքիր երկիր ինչպես դրսում գտնվող հայերի, այնպես էլ ներդրողների համար. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ժողովուրդը պետք է որոշի, թե ով լինի իշխանությունում, ով՝ ոչ: Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությանը տված հարցազրույցում այս մասին նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ դրա համար արվելու է ամեն ինչ:
«Օլիգարխիայի խնդիրը կա ոչ միայն Հայաստանում, այլև շատ երկրներում: Մենք պետք է երաշխավորենք ժողովրդի ազատ կամարտահայտումը: Եվ մենք պետք է նաև երաշխավորենք, որ կառավարության կողմից ընդունված բոլոր որոշումները համապատասխանեն ժողովրդի, այլ ոչ թե ինչ-որ անձի, խմբի շահերին: Եթե մենք կարողանանք այդպիսի իրականություն ապահովել, ապա խնդիրը ինքնըստինքյան կլուծվի: Մենք մտադիր չենք պայքարել ինչ-որ բանի դեմ, մենք պատրաստվում ենք պայքարել հանուն ինչ-որ բանի: Մենք մտադիր ենք երաշխավորել ժողովրդի իշխանության ապահովումը, դա անպայման կլինի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Լրագրողը հետաքրքրվել է, թե ինչու է Նիկոլ Փաշինյանը կոչ արել քաղաքացիներին դադարեցնել անհնազանդության ակցիաները: ՀՀ վարչապետը նշել է, որ անհնազանդության ակցիաներն իմաստ ունեն այն ժամանակ, երբ երկրում չկա իշխանություն, որը գործում է ժողովրդի շահերից ելնելով:
«Հիմա Հայաստանում կա իշխանություն, որը ունի ժողովրդի աջակցությունը: Ես կարծում եմ, երբ ժողովուրդն ունի այնպիսի իշխանություն, որը ռեալ կարող է գործել իր անունից, ապա բոլոր հարցերը կարող են կարգավորվել այդ իշխանությունների կողմից»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ բոլոր կոռումպացված չինովնիկները պետք է հեռանան:
Խոսելով արտահերթ ընտրությունների անցկացման անհրաժեշտության մասին՝ ՀՀ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանում երկար ժամանակ չեն եղել ընտրություններ, որ բնակչությունը զգա իրեն հաղթող:
«Մեզ համար շատ կարևոր է կազմակերպել այնպիսի ընտրություններ, որ ժողովուրդը զգա, որ ինքը հաղթել է: Մենք վստահ ենք, որ մեր խնդիրները սկսվել են այն ժամանակվանից, երբ ընտրությունների արդյունքները սկսեցին կեղծվել»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով հայրենադարձության մասին հնչած հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այդ ուղղությամբ արդեն առաջին քայլն արված է: Ըստ նրա՝ այս հեղափոխությունը շատ մեծ խթան է մեր հայրենակիցների համար, որովհետև շատերը գնացել են Հայաստանից ոչ միայն սոցիալական խնդիրների, այլև այն պատճառով, որ շատերի համար ընդունելի չէր այն մթնոլորտը, իրավիճակը, որ կար Հայաստանում: Վարչապետը նկատեց, որ այժմ իրավիճակ է փոխվել: Նա վստահություն հայտնեց, որ Հայաստանը կլինի հետաքրքիր երկիր ինչպես դրսում գտնվող հայերի, այնպես էլ ներդրողների համար:
Լրագրողը հետաքրքվել է, թե ինչպես է ՀՀ վարչապետը հասնում աշխատանքի, արդյո՞ք օգտվում է հասարակական տրանսպորտից:
«Աշխատանքի հասնում եմ և տուն եմ գնում ծառայողական մեքենայով, սակայն շատ հաճախ եմ լինում դրսում, փողոցներում, զբոսնում եմ շփվում քաղաքացիների հետ: Ես չեմ բացառում, որ ինձ կարող են նաև տեսնել հասարակական տրանսպորտում: Ես կարծում եմ, որ լինելով վարչապետ, պետք է տեղեկացված լինեմ, թե ինչ է կատարվում երկրում, ինչպես է աշխատում հասարակական տրանսպորտը, ինչ մթնոլորտ է: Բոլոր հնարավորությունները կօգտագործեմ, որ լինեմ ժողովրդի հետ շփման մեջ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասել է ՀՀ վարչապետը:

Armenia will be interesting country both for Armenians living abroad and investors, says PM Pashinyan
YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. In Armenia the people should decide who must be in power and who not, Prime Minister Nikol Pashinyan said in an interview to the Russian service of Deutsche Welle, stating that everything will be done for that, reports Armenpress.
“The problem of oligarchy exists not only in Armenia, but also in many countries. We should guarantee the people’s right to free expression of will. And we also should guarantee that all decisions of the government are in accordance with the interests of the people, rather than any person or a group. If we manage to create such a reality, the problem will be automatically solved. We do not plan to fight against anything, we are going to fight for the sake of something. We plan to ensure the people’s power, it will definitely happen”, PM Pashinyan said.
The journalist asked the PM why he called on the citizens to stop civil disobedience campaigns, and in response Pashinyan said the disobedience campaigns have a meaning only when there is no power in the country which acts based on the interests of the people.
“Now there is a leadership in Armenia which has the people’s support. I think when people have a leadership which can really act on behalf of them, all issues can be solved by that leadership”, the Prime Minister said, adding that all corrupt officials should leave.
Talking about the necessity to hold snap parliamentary elections, the Armenian PM said elections were not held in Armenia for a long time so that the people will feel themselves as winners.
“For us it’s very important to organize such elections that people will feel that they have won. We are sure that our problems started when the election results started to be falsified”, Nikol Pashinyan said.
As for the question regarding the repatriation, the PM said the first step on this path has already been taken. According to him, this revolution is a great signal for Armenians since many of them left Armenia not only due to social issues, but to the fact that many of them didn’t accept the atmosphere, the situation existing in Armenia. The Prime Minister said now the situation has changed. He expressed confidence that Armenia will be an interesting country both for Armenians living abroad and investors.