Նիկոլ Փաշինյանը հայ-ռուսական հարաբերություններում սպասում է միայն դրական զարգացումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 8-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: ՀՀ վարչապետն այս մասին հայտնեց Արցախում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում: «Ես պետք է ասեմ, որ տեղի ունեցավ շատ անկեղծ և կառուցողական խոսակցություն: Մենք պայմանավորվել ենք այդ խոսակցությունը շարունակել մայիսի 14-ին կայանալիք ԵԱՏՄ գագաթնաժողովի շրջանակներում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մանրամասնեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը հավելեց, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում արտահայտել է իր դիրքորոշումը, որ հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունները պետք է խորանան և զարգանան նաև Եվրասիական տնտեսական միության և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում: «Իհարկե, բոլոր անդամ երկրները պետք է մտածեն մասնակցությունն այդ կազմակերպություններին առավել արդյունավետ դարձնելու մասին: Ես նկատի ունեմ, որ առևտրաշրջանառությունը պետք է մեծանա այնպիսի ծավալներով, որ այդ տնտեսական ծավալի մեծացման արդյունքները նկատելի և տեսանելի լինեն մեր քաղաքացիների համար: Իհարկե, հայ-ռուսական հարաբերություներում սպասում ենք միայն դրական զարգացումներ»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Никол Пашинян ожидает только позитивных изменений в армяно-российских отношениях
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян 8 мая провел телефонный разговор с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным. Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Армении заявил на пресс-конференции в Арцахе.
«Я должен сказать, что состоялся очень искренний и конструктивный разговор. Мы договорились продолжить этот разговор в рамках саммита ЕАЭС, который состоится 14 мая», - сказал Пашинян.
Премьер-министр добавил, что в ходе телефонного разговора он выразил свою позицию о том, что армяно-российский стратегический альянс должен углубляться и развиваться в рамках Евразийского экономического союза и Организации Договора о коллективной безопасности.
«Конечно, все государства-члены должны подумать о том, чтобы повысить эффективность участия в этих организациях. Я имею в виду, что торговый оборот должен расти таким образом, чтобы результаты увеличение этого экономического объема было заметно и ощутимо для наших граждан. Конечно, мы ожидаем только позитивных изменений в армяно-российских отношениях», - заключил Никол Пашинян.