Նիկոլ Փաշինյանը հայ-ռուսական հարաբերություններում սպասում է միայն դրական զարգացումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 8-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: ՀՀ վարչապետն այս մասին հայտնեց Արցախում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում: «Ես պետք է ասեմ, որ տեղի ունեցավ շատ անկեղծ և կառուցողական խոսակցություն: Մենք պայմանավորվել ենք այդ խոսակցությունը շարունակել մայիսի 14-ին կայանալիք ԵԱՏՄ գագաթնաժողովի շրջանակներում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մանրամասնեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը հավելեց, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում արտահայտել է իր դիրքորոշումը, որ հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունները պետք է խորանան և զարգանան նաև Եվրասիական տնտեսական միության և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում: «Իհարկե, բոլոր անդամ երկրները պետք է մտածեն մասնակցությունն այդ կազմակերպություններին առավել արդյունավետ դարձնելու մասին: Ես նկատի ունեմ, որ առևտրաշրջանառությունը պետք է մեծանա այնպիսի ծավալներով, որ այդ տնտեսական ծավալի մեծացման արդյունքները նկատելի և տեսանելի լինեն մեր քաղաքացիների համար: Իհարկե, հայ-ռուսական հարաբերություներում սպասում ենք միայն դրական զարգացումներ»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը:

YEREVAN, MAY 9, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan held a telephone conversation with Russian President Vladimir Putin, the PM informed at a press conference in Artsakh. “I have to say that we had a very sincere and constructive conversation. We agreed to continue our conversation on May 14 in the sidelines of the EAEU summit”, ARMENPRESS reports Pashinyan as saying.
The Armenian Premier also added that during the telephone conversation he expressed his position that the Armenian-Russian strategic and allied relations should deepen also in the sidelines of the Eurasian Economic Union and the Collective Security Treaty Organization. “Of course, all the member states should think of making their membership to those organizations more effective. I mean that trade turnover should increase to a level that will be visible for our citizens. Of course, we expect only positive developments in Armenian-Russian relations”, Pashinyan concluded.