ՀՀ-ն և Չիլին ստորագրել են դիվանագիտական և պաշտոնական անձնագրեր ունեցող անձանց համար մուտքի արտոնագրի վերացման համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանն ապրիլի 27-ին ընդունեց Չիլիի դեսպան Ռոդրիգո Նիետոյին (նստավայրը՝ Մոսկվա), ով Երևան էր ժամանել փոխանցելու Չիլիի արտգործնախարար Ռոբերտո Ամպուերոյի պատասխան ուղերձը` Հայաստանի և Չիլիի միջև միջպետական հարաբերությունների հաստատման քսանհինգամյակի կապակցությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Ողջունելով հյուրին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշեց, որ քառորդ դարի ընթացքում մեր երկու երկրների միջև ձևավորել են գործընկերային, փոխշահավետ հարաբերություններ և առկա է միացյալ ուժերով դրանք առավել զարգացնելու երկուստեք պատրաստակամություն:
Հայաստանի արտգործնախարարի պաշտոնակատարը և Չիլիի դեսպանը անդրադարձան երկկողմ օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցերի, քննարկեցին քաղաքական երկխոսության խորացման, արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացման, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության սերտացման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, երկու երկրների խորհրդարանների միջև շփումների ակտիվացման վերաբերյալ հարցեր։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ռոդրիգո Նիետոն կարևորեցին Հայաստանում Չիլիի պատվավոր հյուպատոսի գրասենյակի այսօր նախատեսվող հանդիսավոր բացումը, ընդգծելով, որ այն, 2016թ.-ից ի վեր Սանտյագոյում գործող Հայաստանի պատվո հյուպատոսության հետ միասին, նոր հնարավորություններ կստեղծի երկկողմ կապերի առավել խորացման համար:
Հանդիպումից հետո Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ռոդրիգո Նիետոն ստորագրեցին Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Չիլիի Հանրապետության Կառավարության միջև՝ դիվանագիտական և պաշտոնական անձնագրեր ունեցող անձանց համար մուտքի արտոնագրի պահանջի վերացման մասին համաձայնագիրը:

Armenia, Chile sign agreement on abolishing visa requirements for diplomatic and official passport holders
YEREVAN, APRIL 27, ARMENPRESS. Acting foreign minister of Armenia Edward Nalbandian on April 27 received Ambassador of Chile to Armenia Rodrigo Nieto (residence in Moscow) who arrived in Yerevan to convey the message of Chilean foreign minister Roberto Ampuero on the 25th anniversary of establishment of the Armenia-Chile inter-state ties, the Armenian MFA told Armenpress.
Welcoming the guest the acting Armenian FM noted with satisfaction that over the past quarter century the two countries have formed a partnering, mutually beneficial relations and there is a readiness from both sides to further develop them through joint efforts.
During the meeting the two officials touched upon a number of issues relating to the bilateral agenda, discussed issues on deepening the political dialogue, holding consultations between the foreign ministries, intensifying the cooperation within the frames of international organizations, expanding the legal framework and boosting the contacts between the parliaments of the two countries.
Edward Nalbandian and Rodrigo Nieto attached importance to the opening of honorary consul’s office of Chile in Armenia scheduled today, stating that it will create new opportunities for further deepening the bilateral ties.
After the meeting the acting FM and the Chilean Ambassador signed the agreement on abolishing visa requirements for diplomatic and official passport holders between the Armenian and Chilean governments.