Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է 2017 թվականի պետական բյուջեի կատարողականը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը հաստատել է 2017 թվականի պետական բյուջեի կատարողականը: Գործադիրի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ ֆինանսների նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վարդան Արամյանը նշեց, որ օրենքով սահմանված կարգով մայիսի 1-ին այն արդեն կներկայացվի Ազգային ժողով:
«2017 թվականի հարկաբյուջետային քաղաքականության իրականցման արդյունքում, ինչը խոստացել էինք, պարտք-ՀՆԱ աճի տեմպերը դանդաղել են: Մոտ 7.7 տոկոս կետի փոխարեն մենք ունեցել ենք 1.8 տոկոս ցուցանիշի աճ», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատարը՝ հավելելով, որ ակնկալում էին 2.5 տոկոսային կետով պարտք-ՀՆԱ ցուցանիշի աճ, բայց այն մի-փոքր գերակատարել են:
«2018-ին, եթե ամեն ինչն ընթանա իր հունով, մենք կխոցենք թիրախները, որ դրվել են 2018 թվականի բյուջեի հիմքում, կունենանք արդեն պարտք-ՀՆԱ ցուցանիշի նվազում առնվազն մեկ տոկոսի տեսքով», - ասաց նա:
2017-ի պետական բյուջեի եկամուտների գծով արձանագրվել է1 տրիլիոն 237 մլրդ 780 մլն դրամ, ծախսերի գծով` 1 տրիլիոն 504 մլրդ 802 մլն դրամ: Բյուջեի դեֆիցիտը կազմում է 267 մլրդ դրամ:

Government approves 2017 state budget performance
YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. The Armenian government approved the 2017 state budget performance, acting finance minister Vardan Aramyan told reporters after today’s Cabinet meeting, stating that it will be submitted to the Parliament on May 1, Armenpress reports.
“As a result of the implementation of the fiscal policy of 2018, which we have promised, the debt-GDP growth rates have slowed down. We had an increase of 1.8% instead of the nearly 7.7%”, the acting minister said, adding that they were expecting an increase of debt-GDP figure by 2.5 percentage point, but they have slightly overfulfilled it.
“In 2018, if everything goes on its normal course, we will hit the targets set at the core of the 2018 budget, and then we will already have a decline in debt-GDP rate by at least 1%”, Vardan Aramyan said.
In terms of the 2017 state budget revenues, 1 trillion 237 billion 780 million AMD was recorded, as for the expenses – 1 trillion 504 billion 802 million AMD. The budget deficit comprises 267 billion AMD.