Facebook-ը 63 տոկոս շահույթ Է արձանագրել տվյալների արտահոսի հետ կապված սկանդալի ֆոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Facebook ամերիկյան ընկերությունը տվյալների արտահոսի հետ կապված սկանդալի ֆոնին եկամուտների ու շահույթի Էական աճի Է հասել ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում, որն ավարտվել Է մարտի 31-ին: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, ասված Է ընկերության հաշվետվության մեջ, որը հրապարակվել Է ապրիլի 25-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Եռամսյակի ընթացքում Facebook-ի եկամուտներն աճել են գրեթե 50 տոկոսով՝ մինչեւ 11,97 մլրդ դոլար: Ընդ որում զուտ եկամուտը 2017 թվականի առաջին եռամսյակի 3,06 մլրդ դոլարից այս տարի ավելացել Է մինչեւ գրեթե 5 մլրդ դոլար: Աճը համապատասխանաբար կազմել Է 63 տոկոս:
«Չնայած լուրջ մարտահրավերներին, մեր ընկերությունը շարունակում Է աճել: Ամեն ամիս Facebook-ից օգտվում Է 2,2 մլրդ մարդ, իսկ ամեն օր՝ ավելի քան 1,4 մլրդ»,- այդ կապակցությամբ նշել Է ընկերության ղեկավար մարկ Ցուցկերբերգը: 2017 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատությամբ օգտատերերի թիվն ամսական ավելացել Է մոտավորապես 70 միլիոնով:
Facebook-ը մարտ ամսին հայտնվել Է սկանդալի կենտրոնում: Դա տեղի Է ունեցել այն բանից հետո, երբ The New York Times թերթը հաղորդել Է, որ Մեծ Բրիտանիայի Cambridge Analytica ֆիրմային հաջողվել Է հավաքել Facebook սոցիալական ցանցի ավելի քան 50 միլիոն օգտատերերի անձնական տվյալները, որպեսզի ընտրողների քաղաքական գերադասությունների վերլուծության ալգորիթմ մշակի:
Ինչպես հրատարակությանը պատմել են ընկերության նախկին աշխատակիցները, ստեղծված ալգորիթմը հեշտացրել Է քաղաքական գովազդի առաքումն օգտատերերին՝ նրանց ձայների վրա ազդելու համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Facebook увеличила прибыль на 63% в первом квартале
Американская компания Facebook на фоне скандала с утечкой данных добилась существенного роста доходов и прибыли в первом квартале текущего года, завершившемся 31 марта. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в отчете компании, опубликованном в среду.
За квартал доходы Facebook возросли почти на 50%, до отметки $11,97 млрд. При этом чистый доход увеличился с $3,06 млрд в первом квартале 2017года до почти $5 млрдв этом. Рост составил 63% соответственно.
"Несмотря на серьезные вызовы, наше сообщество продолжает расти. Каждый месяц Facebookпользуются 2,2 млрд человек, а каждый день - свыше 1,4 млрд", - отметил в связи с этим глава компании Марк Цукерберг. По сравнению с первым кварталом 2017 года число пользователей в месяц увеличилось примерно на 70 миллионов.
Facebook оказалась в центре скандала ранее в текущем месяце. Это произошло после того, как газетаThe New York Timesсообщила, что британской фирме Cambridge Analyticaудалось собрать личные данные более чем 50 млн пользователей Facebook, чтобы разработать алгоритм анализа политических предпочтений избирателей. Как рассказали изданию бывшие сотрудники компании, созданный алгоритм облегчал рассылку пользователям политической рекламы для потенциального влияния на их голоса.
Марк Цукерберг 21 марта в эфире телеканалаCNNпринес извинения за произошедшее. Он обещал сделать все возможное, чтобы не допустить новых утечек личных данных пользователей.