Չինաստանի վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության վարչապետ Լի Քեցյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Սերժ Սարգսյանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքը, շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես ասված է.
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից հղում եմ Ձեզ անկեղծ շնորհավորանքներ՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ:
Հայաստանը հանդիսանում է Չինաստանի ավանդական և բարեկամ գործընկերը, հայ-չինական հարաբերությունները սկիզբ են առնում դարերի խորքից:
Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր մեր երկրների միջև պահպանվում են բարձր մակարդակի սերտ շփումներ, անշեղորեն ամրապնդվում է քաղաքական փոխվստահությունը,հետևողական կերպով առաջ է ընթանում պրակտիկ համագործակցությունը առևտրատնտեսական, հումանիտար, ենթակառուցվածքային և այլ ոլորտներում:
Չինական կողմը պատրաստ է հայկական կողմի հետ համատեղ ջանքեր գործադրել, որպեսզի մեր համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում հասնի նոր առաջադիմության, որպեսզի «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» նախաձեռնության համատեղ իրականացումը առավել շատ դրական արդյունքներ ապահովի՝ ի բարօրություն երկու երկրների ժողովուրդների:

YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. Prime Minister of the People’s Republic of China Li Keqiang sent congratulatory letter to Serzh Sargsyan on being elected Prime Minister of Armenia, Armenpress reports citing the Armenian PM’s official site.
On behalf of the Government of the People’s Republic of China and myself, I sincerely congratulate you on your election as Prime Minister of the Republic of Armenia.
Armenia is China’s traditional and friendly partner: the Armenian-Chinese relationship is deeply rooted in centuries.
Since the establishment of diplomatic relations, close top-level contacts have been maintained between the two countries, mutual trust has been steadily strengthened in the political field, coupled with developing cooperation in trade and economic, humanitarian, infrastructural and other areas.
The Chinese side is ready to make joint efforts with the Armenian side in order to make our cooperation successful in all spheres so that we could jointly implement the Belt and Road initiative in a bid to achieve more positive results for the benefit of our two nations.