Վատիկանում հնչեց Շնիտկեի կոնցերտը՝ Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» պոեմի օրիգինալ տեքստով
ՎԱՏԻԿԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վատիկանում ապրիլի 5-ի երեկոյան առաջին անգամ հնչեց կոմպոզիտոր Ալֆրեդ Շնիտկեի հանրահայտ «Խառը տիպի երգչախմբի համար քառամաս կոնցերտ»-ի գրաբարյան մշակումը: Ստեղծագործությունը նա գրել էր 1985 թվականին Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» աշխատությունը կարդալուց հետո: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Իտալիայից, ստեղծագործությունից մի հատված կատարել է Հովհաննես սարկավագ Ներսեսյանը` Միրզոյան քառակի նվագակցությամբ:
Միրզոյան քառյակի հիմնադիր, արտիստ Սոնա Ազարյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ քառյակն այս տարի նշում է հիմնադրման հնգամյակը: «Մեզ համար հոբելյանական տարում, նաև այս խորհրդանշական օրը, մեր նվագակցությամբ հնչեց Շնիտկեի մշակումը, որն ընդհանրապես ռուսերեն է` նախատեսված երգչախմբի համար: Վաչե Շարաֆյանը հատուկ Միրզոյան քառյակի համար արել է համապատասխան մշակում` կապված այս կարևոր օրվա հետ: Եվ ինչպես դուք նկատեցիք, մենք վերադարձրեցինք գրաբարյան տեքստը»,-ասաց նա:
Ազարյանի խոսքով` Շնիտկեի կոնցերտը` Նարեկացու օրիգինալ տեքստով, ներկայացվել է առաջին անգամ: «Հույս ունեմ, որ այս նախաձեռնությունը շարունակություն կունենա»,-հավելեց նա:
Նույն օրը Սուրբ Աթոռում և Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանի անունից հանրահայտ պատկերասրահ՝ «Դորիա Պամֆիլի» պալատում կազմակերպվել էր ընթրիք՝ ի պատիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա-ի: Ընդունելությանը մասնակցել է ավելի քան երկու հարյուր հրավիրյալ:
Ընթրիքը տրվեց խորհրդանշական օր, երբ Վատիկանի պարտեզներում հանդիսավորությամբ բացվեց Տիեզերական վարդապետ, սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանը:
Սուրբ Աթոռում և Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանի ելույթը.
Մալթայի Ուխտի Մեծ վարպետի տեղապա՛հ,
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս,
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս,
Վսեմաշու՛ք տեր կարդինալ Սանդրի,
Սուրբ Աթոռի, Մալթայի Ուխտի, Իտալիայի և Հայաստանի իշխանությունների ներկայացուցիչնե՛ր, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչնե՛ր, սրբազաննե՛ր, սիրելի՛ ընկերներ, տիկնա՛յք և պարոնա՛յք,
Մեծ հաճույքով նաև իմ գործընկեր Վիկտորյա Բաղդասարյանի անունից ձեզ բարի գալուստ եմ մաղթում այս երեկոյին, որի ընթացքում տոնում ենք Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանի պաշտոնական բացումը վատիկանյան պարտեզներում: Ես շատ ուրախ եմ, որ այսօր այստեղ հավաքված են մարդիկ, ովքեր աջակցել են անդադար ջանքերով լի մի ճանապարհի, որը մեզ հասցրել է այստեղ:
Ճանապարհը, որը հասցրել է Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն «Եկեղեցու Վարդապետի» տիտղոսին և դրան հաջորդող նախաձեռնություններին, ինչպիսին էր այսօրվա միջոցառումը, երկար էր: Այն սկսվել էր դեռ երջանկահիշատակ Ներսես Պետրոս 19-րդի հարցումով, շարունակվել՝ շատերի անդադար աշխատանքով, ովքեր այսօր այստեղ են՝ արքեպիսկոպոս Զեքիյան, Կարդինալ Սանդրի, Կարդինալ Կոխ, Կարդինալ Ամատո: Ձեր աշխատանքի արդյունքը հասցրեց հարցումը մինչև Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս, ով այն հաստատեց 2015 թվականի փետրվարին: Նույն տարվա ապրիլի 12-ին մենք Սուրբ Պետրոսի տաճարում մասնակցեցինք պատարագի, որի ընթացքում Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն հռչակեցին «Տիեզերական Եկեղեցու Վարդապետ»:
Հաճույքով եմ հիշում էկումենիկ ոգին, որը տիրում էր անմոռանալի այդ միջոցառմանը: Այն այսօր նույնպես շարունակում է սնուցել մեր հարաբերությունները: Դրա ապացույցն է այսօրվա զուսպ աղոթքը: Եվ հույս ունեմ այդ ոգին ներկա կլինի նաև ապագայում, երբ երկրորդ արձանը տեղադրվի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում՝ համաձայն Նորին Սրբություն Գարեգին 2-րդի կամքի:
Առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին այս ծրագիրը խթանելու՝ երկու տարի առաջ Հայաստանում խնդրանքով Պապին դիմելու՝ Սրբազան Քահանայապետին նվեր տրվող փոքր արձանի նմանօրինակ մեծ չափերով արձանը վատիկանյան պարտեզներում տեղադրելու համար: Իսկ Նորին Սրբության Ֆրանցիսկոսին խորին երախտագիտությունս եմ հայտնում՝ հիշատակելով նրան իմ աղոթքների մեջ:
Ուզում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել Կարդինալ Սանդրիին, ով հնարավոր դարձրեց այս ամենը, արքեպիսկոպոս Բարսամյանին և Մոնսինյոր Բորջիային՝ ամբողջ գործընթացում մեզ հզոր ձեռք մեկնելու համար: Շնորհակալություն եմ հայտնում քանդակի հեղինակ Դավիթ Երևանցուն՝ բրոնզի միջոցով Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն բարդ տիեզերքին հաղորդակից դարձնելու համար: Շնորհակալությու՛ն այս արտառոց աշխատանքի համար:
Շնորհակալություն իմ ընկեր Արթուր Ջանիբեկյանին, ով միանալով ինձ, առատաձեռնորեն ֆինանսավորել է այս արձանի իրագործումը: Շնորհակալություն Միքայել Հասրաթյանին ճարտարապետական աջակցության համար, Վատիկանի կառավարչության տեխնիկական ծառայությունների գրասենյակին՝ հանձինս տնօրեն դոն Ռաֆայել Գարսիա դե լա Սերանայի, ինչպես նաև ճարտարապետ Բարբարա Բելլանոյին և ինժեներ Մարկո Բարջելլինիին ու բոլոր նրանց, ովքեր ներդրում են ունեցել ծրագրի իրականացման գործում: Հատուկ շնորհակալություն ծրագրի ղեկավար Վարդան Կարապետյանին. նրա դերը առանցքային էր:
Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպանությունը վերջին տարիներին ձեռնամուխ է եղել մի շարք նախաձեռնությունների, որոնք տարածել են Սրբի անունը և գործը: Մի նախաձեռնություն, որ տեղ է գտել իմ սրտում՝ Հռոմի Սանտա Չեչիլիա Ազգային ակադեմիայի երգչախմբի հետ համագործակցությունն էր՝ Ալֆրեդ Շնիտկեի խառը տիպի երգչախմբի համար քառամաս կոնցերտը: Շնիտկեն ստեղծագործել էր Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան Ողբերգության» աշխատությունը կարդալուց հետո: Այսօր մենք լսեցինք այդ աշխատանքից մի կտոր:

Alfred Schnittke’s Concerto with original text of St. Gregory of Narek’s Book of Lamentations performed in Vatican
VATICAN, APRIL 6, ARMENPRESS. Composer Alfred Schnittke's ConcertoforMixedChorus in classical Armenian version (Grabar) was performed for the first time in Vatican on April 5. He composed the Concerto in 1985 after reading St. Gregory of Narek’s Book of Lamentations. A part of the Concerto was performed by deacon Hovhannes Nersesyan with the Mirzoyan Quartet, Armenpress correspondent reports from Vatican.
Artist Sona Azaryan, founder of the Mirzoyan Quartet, told reporters that the Quartet this year marks the 5th anniversary of establishment. “In this jubilee year for us, also on this symbolic day, Schnittke’s Concerto originally in Russian composed for the choir was performed by our accompaniment. Vache Sharafyan made a respective development for the Mirzoyan Quartet on this important day. And as you noticed, we returned the classical Armenian text”, she said.
Sona Azaryan said Schnittke’s Concerto by Gregory’s original text was performed for the first time. “I hope this initiative will continue”, she added.
On the same day dinner on behalf of Armenia’s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Holy See and the Sovereign Military Order of Malta Mikayel Minasyan was organized at the Doria Pamphiljpalace in the evening of April 5 in honor of Armenian President Serzh Sargsyan, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians Garegin II and Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia. The reception was attended by more than two hundred guests.
The reception was held on the symbolic day when the statue of St. Gregory of Narek was inaugurated in the gardens of Vatican.
Ambassador Mikayel Minasyan delivered remarks during the reception:
Lieutenant of the Grand Master of the Sovereign Order of Malta,
His Holiness Garegin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians,
His Holiness Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia,
Cardinal Sandri,
Representatives of the Holy See, Order of Malta, Italy and Armenia, diplomatic corps,
Dear friends, ladies and gentlemen,
With great pleasure, I, also on behalf of my colleague Victoria Baghdasaryan, welcome you at this evening during which we celebrate the official opening ceremony of the statue of St. Gregory of Narek in the gardens of Vatican. I am very happy that today people gathered here who assisted the path full of constant efforts that reached us here. The path, which reached St. Gregory of Narek to the title of Doctor of the Church and initiatives following it, such as today’s event, was long. It started by the request of late NersesBedros XIX, continued by the continuous work of many people who are today here, Archbishop Zekiyan, Cardinal Sandri, Cardinal Coch, Cardinal Amato. The result of your work reached the request to His Holiness Pope Francis who approved it in February 2015. On April 12 of the same year we participated in the mass at the St. Peter’s Cathedral during which St. Gregory of Narek wasproclaimed Doctor of the Church.
I remember with pleasure the ecumenical spirit during that unforgettable event. It today as well continues nourishing our relations. The evidence of this is today’s modest prayer. I hope that spirit will exist also in the future when the second statue is erected in the Mother See of Holy Etchmiadzin by the will of His Holiness Garegin II.
I want to express special gratitude to the Armenian Presidentfor backing this project as he asked the Pope two years ago in Armenia while presenting to the Supreme Pontiff the small-scale model of the statue to install its larger copy in the Vatican gardens.And I want to express my deepest gratitude to His Holiness Pope Francis mentioning him in my prayers.
I want again to express gratitude to Cardinal Sandri who made possible this initiative, as well as Archbishop Barsamyan and Monsignor Borgia for assisting us during this entire process. I also want to thank the author of the sculpture Davit Yerevantsi for communicating St. Gregory of Narek to the complex universe through bronze. Thank you for this extraordinary work.
I want to thank my friend Artur Janibekyan who joined me and generously funded the implementation of this statue. I would like to thank Mikayel Hasratyan for architectural support, the Vatican government technical services office, specifically to director Rafael García de la Serena, as well as architect Barbara Bellano and engineer Marco Bargellini and all those who had their contribution to the implementation of this project. Special thanks to project manager Vardan Karapetyan: he played a key role.
Over the past years the Armenian Embassy in the Holy See launched a number of initiatives that have spread the Holy’s name and work. An initiative that found a place in my heart was the cooperation with the Orchestraof the National AcademyofSanta Cecilia of Rome – the Concerto for Mixed Chorusby Alfred Schnittke. Schnittke composed the Concerto after reading Gregory's Book of Lamentations. Today we listened to a piece of that work.