Եգիպտոսի դատարանը մահապատժի է դատապարտել 10 ահաբեկչի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսի Գիզա նահանգի քրեական դատարանում 10 անձ դատապարտվել է մահապատժի: Նրանք մեղավոր են ճանաչվել ահաբեկչական գործողությունների հետ կապ ունենալու համար: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` հղում կատարելով ՏԱՍՍ գործակալությանը:
Եգիպտոսի Իմբաբա շրջանում ահաբեկչական խմբավորումներ ստեղծելու գործով անցնող ևս մի քանի ծայրահեղականներ դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման:
Մեղադրական եզրակացության մեջ նշվում է, որ դատապարտյալները «ձևավորվել են անօրինական կազմակերպություն, որի նպատակն է եղել հարձակվել հասարակական շենքերի վրա, սպառնալիքներ ստեղծել կառավարության համար, իրականացնել ահաբեկչություն` ուղղված քրիստոնյաների և երկրի զինված ուժերի ներկայացուցիչների դեմ»:

Египетский суд подтвердил смертный приговор в отношении 10 террористов
Уголовный суд египетской провинции Гиза подтвердил приговор к смертной казни, вынесенный в отношении 10 человек, которые были признаны виновными в причастности к террористической деятельности. Об этом сообщил в субботу представитель юридической инстанции.
Еще пять радикалов, проходивших по тому же делу о создании террористической ячейки в районе Имбаба, приговорены судом к пожизненному тюремному заключению.
В обвинительном заключении отмечается, что подсудимые "сформировали незаконную организацию, целями которой были нападения на общественные здания, создание угрозы единству государства, совершение терактов, направленных против христиан и представителей вооруженных сил страны".