Նիդերլանդներն արգելել է թուրք քաղաքապետի այցը երկիր
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդները արգելել է Թուրքիայի ընտանիքի և սոցիալական քաղաքականության հարցերով նախկին նախարար, Գազիանթեփի քաղաքապետ Ֆաթմա Շահինի այցը երկիր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է BBC –ի թուրքական ծառայությունը:
Ֆաթմա Շահինը ցանկացել է մարտի 11-ին այցելել Նիդերլանդների Դևենտեր քաղաք՝ հանդիպելու տեղի թուրք կանանց հետ: Սակայն տեղական իշխանությունները հայտնել են, որ ներկայում նրա այցը նպատակահարմար չէ:
Ի պատասխան նման դիրքորոշման՝ պաշտոնական Անկարան չեղարկել է այցը: Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարարությունից հաստատել են Շահինի այցի չեղարկման մասին տեղեկատվությունը:
Ուշագրավ է, որ մեկ տարի առաջ՝ 2017 թվականի մարտին, Նիդերլանդերի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական սկանդալ էր սկսվել այդ ժամանակվա ընտանիքի և սոցիալական քաղաքականության հարցերով նախարար Ֆաթմա Բեթյուլ Սայան Քայայի այցի առնչությամբ: Նա, անտեսելով Նիդերլանդների իշխանությունների արգելքը, ցամաքային ճանապարհով մուտք էր գործել երկիր՝ Թուրքիայում կայանալիք սահմանադրական հանրաքվեին ընդառաջ հանդիպելու տեղի թուրքական համայնքի հետ: Նիդերլանդների իշխանությունները, սակայն, նրան թույլ չէին տվել հանդիպել, արտաքսել էին երկրից և «ոչ ցանկալի անձ» հայտարարել:

Netherlands bars Turkish mayor from visiting
YEREVAN, MARCH 9, ARMENPRESS. The Netherlands has banned Fatma Şahin, mayor of Gaziantep, Turkey, from visiting the country. Sahin is a member of the Turkish ruling AK party and has previously served as minister for family and social policy affairs.
The Mayor of Gaziantep, a city in the western part ofTurkey, wanted to visit the Dutch city of Deventer on March 11 to meet with a group of Turkish women. But local authorities said her visit is inappropriate at the moment.
Turkey’s reaction to the Dutch stance was cancelling the mayor’s visit. The foreign ministry of the Netherlands has confirmed the cancellation.
It is noteworthy that back in March of 2017 a diplomatic scandal happened between the Netherlands and Turkey regarding a visit of then minister of family and social policy affairs Fatma Betül Sayan Kaya. The then-minister had ignored a ban to enter the Netherlands and had crossed into the country on land to meet with the local Turkish community ahead of the Constitutional referendum.
The Netherlands didn’t allow the minister to have the meeting and expelled her, declaring Fatma Betül Sayan Kaya persona non grata.