Չեյր Զորի մերձակայքում սիրիացի գեներալ Է զոհվել ահաբեկիչների գրոհները դիմագրավելիս
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական բանակը հունվարի 31-ին հետ Է մղել «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) խմբավորման ահաբեկիչների գրոհները Դեյր Զոր նահանգային կենտրոնի (Դամասկոսից 420 կիլոմետր) շրջակայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հայտնել Է Shaam Times նորությունների պորտալը, ԻՊ-ի հրոսակախմբերը փորձել են գրավել իրենց կորցրած դիրքերը Սիրիական անապատի Էլ Քուրիա եւ Մզար Այն Ալի օազիսներում: Ահաբեկիչների դեմ գործողության ընթացքում զոհվել Է 67-րդ զրահատանկային բրիգադի շտաբի պետ գեներալ Խալիլ Մահֆուզը:
Կառավարական զորքերը Դեյր Զորի նահանգի մեծ մասն ահաբեկիչներից մաքրել են անցյալ տարվա նոյեմբերի սկզբին, սակայն Եփրատի արեւմտյան ափի Մեյադինի եւ Բու Քեմալի շրջաններ են շարունակում ներթափանցել ԻՊ-ի փրկված հրոսակախմբերը, որոնք հարձակվում են բանակային ուղեկալների եւ ճամբարների վրա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: сирийский генерал погиб под Дейр-эз-Зором при отражении атак террористов
Сирийская армия отразила в среду атаки террористов из группировки "Исламское государство" в районе Меядин в окрестностях провинциального центра Дейр-эз-Зор (420 км от Дамаска). Как сообщил новостной порталShaam Times, банды ИГ пытались захватить утраченные ими позиции в оазисах Эль-Курия и Мзар Айн-Али в cирийской пустыни. В ходе проведения операции против террористов погиб начальник штаба 67-й бронетанковой бригады генерал Халиль Махфуз, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Правительственные войска очистили от террористов большую часть провинции Дейр-эз-Зор в начале ноября прошлого года, однако в районы Меядин и Бу-Кемаль на западном берегу Евфрата продолжают проникать уцелевшие банды ИГ, которые нападают на армейские блокпосты и лагеря.