Իրաքի խորհրդարանը քվեարկեց Քրդստանի նկատմամբ բանկային պատժամիջոցները հանելու օգտին. Al Sumaria
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքի Ներկայացուցիչների խորհուրդը (խորհրդարանը) հունվարի 29-ին քվեարկել Է Կենտրոնական բանկի եւ քրդական ինքնավարության ֆինանսական ինստիտուտների միջեւ տրանզակցիաների վերականգնման օգտին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Al Sumaria հեռուստաալիքը:
Պատգամավորները ձայների մեծամասնությամբ պաշտպանել են սահմանափակումների չեղարկումը, որոնք ավելի վաղ սահմանվել Էին Իրաքյան Քրդստանի բանկերի նկատմամբ:
Հոկտեմբերի սկզբին Բաղդադում խորհրդարանը թույլատրել Էր բոլոր բանկային գործողությունների սառեցումը, այդ թվում՝ դոլարների վաճառքը ինքնավարության ֆինանսական հաստատություններին: Այդ քայլը Էրբիլի վրա տնտեսական ճնշման միջոցներից մեկը դարձավ տարածաշրջանում անկախության շուրջ հանրաքվեի անցկացումից հետո: Սեպտեմբերին կայացած հանրահարցման արդյունքները կտրականապես մերժվել Էին կենտրոնական իշխանությունների կողմից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: парламент Ирака проголосовал за снятие банковских санкций с Иракского Курдистана
Совет представителей (парламент) Ирака проголосовал в понедельник за возобновление транзакций между Центральным банком и финансовыми институтами курдской автономии. Как передает Арменпресс, об этом сообщил телеканалAl Sumaria.
Депутаты большинством голосов поддержали отмену ограничений, введенных ранее в отношении банков Иракского Курдистана.
В начале октября парламент в Багдаде санкционировал заморозку всех банковских операций, в том числе продажу долларов финансовым учреждениям автономии. Этот шаг стал одной из мер экономического давления на Эрбиль после проведенного в регионе референдума о независимости. Результаты состоявшегося в сентябре плебисцита были категорически отвергнуты центральными властями.