Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին Հայաստան կայցելի շուրջ 100 պատվիրակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային հանրության կողմից Հայաստանի նկատմամբ մեծ վստահության դրսևորում էր այն, որ լիակատար անդամակցության 5 տարվա պատմություն ունեցող մեր երկրին հնարավորություն ընձեռնվեց նախագահելու 50 տարվա պատմություն ունեցող կառույցը: Այս մասին պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին տարեկան ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Հայաստանն անկախության այս տարիների ընթացքում շատ հնարավորություններ է ունեցել նախագահելու տարբեր միջազգային կառույցներում, եղել է նախագահող ՀԱՊԿ-ում, Եվրախորհրդում, ՍԾՏՀ-ում և այլ կառույցներում: Սակայն մեծ տարբերությունն այն է, որ այդ բոլոր նախագահությունները եղել են ռոտացիոն, մինչդեռ Ֆրանկոֆոնիայում դա ռոտացիոն նախագահություն չէ: Բավական սուր մրցակցային պայմաններում մեզ հաջողվեց ստանձնել այս կառույցի ղեկավարությունը»,- նշեց Նալբանդյանը:
Նրա համոզմամբ՝ դա ցույց է տալիս այն վստահությունն ու համերաշխությունը, որ միջազգային հանրությունն ունի Հայաստանի նկատմամբ:
Ասոցացված և դիտորդ 84 անդամ ունեցող կառույցից բացի, Հայաստան պատվիրակություններ են ժամանելու նաև տարբեր ֆրանկոֆոն գործակալություններից և գործընկեր կառույցներից, հրավերներ են ուղարկվել մի շարք միջազգային կազմակերպությունների:
«Հոկտեմբերին Հայաստան է այցելելու շուրջ 100 պատվիրակություն: Հուսով ենք, որ շատ պատվիրակություններ ղեկավարվելու են ամենաբարձր մակարդակով»,- ասաց ՀՀ արտգործնախարարը:
Հիշեցնելով, որ նախարարների համաժողովին Հայաստանն արդեն ստանձնել է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախագահությունը՝ նախարարն ընդգծեց, որ Հայաստանին բացառիկ հնարավորություն է ընձեռնվում ներկայացնելու երկիրը միջազգային հանրությանը, ընդլայնելու կապերի, հարաբերությունների աշխարհագրությունը, սերտացնելու, զարգացնելու, խորացնելու համագործակցությունը ֆրանկոֆոն ընտանիքի անդամ երկրների հետ:
«Կցանկանայի նշել, որ մենք պատրաստում ենք Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության նոր հիմնարար փաստաթուղթ: Դա «Ապրել միասին» պակտն է: Դա բավական լուրջ փաստաթուղթ է լինելու, որն արդեն սկսել ենք մշակել, քննարկել անդամ երկրների, քարտուղարության հետ: Գագաթնաժողովի ժամանակ ընդունվելու է եզրափակիչ՝ Երևանյան հռչակագիր: Բացի այդ, ընդունվելու են ևս մոտ 10 բանաձևեր տարբեր հարցերի շուրջ»,- հայտնեց Նալբանդյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ գագաթնաժողովի շրջանակում Հայաստանը մտադիր է անցկացնել Ֆրանկոֆոն գործարար համաժողով, որը հնարավորություն կտա սերտացնել, ամրապնդել ինստիտուցիոնալ կապերը ֆրանկոֆոն երկրների գործարարների միջև: «Դա հնարավորություն կտա նաև Հայաստանին ավելի ընդլայնել համագործակցությունը, տնտեսական ոլորտում իրականացնել տարբեր ծրագրեր այս երկրների հետ: Նպատակն է՝ ստեղծել ֆրանկոֆոն երկրների գործարարների ցանց: Դա կայանալու է մեր նախագահության օրոք, և դա բացառիկ հնարավորություն է բոլոր ֆրանկոֆոն երկրների, այդ թվում և Հայաստանի համար»,- հայտնեց ԱԳ նախարարը:

В рамках саммита Франкофонии Армению посетит около 100 делегаций
Тот факт, что Армении предоставлена возможность председательствовать в структуре с более чем 50-летней историей, является свидетельством большого доверия нашей стране со стороны международного сообщества. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на ежегодной пресс-конференции в ответ на вопрос Арменпресс.
«За эти годы независимости у Армении было много возможностей для председательства в разных международных структурах. Армения председательствовала в ОДКБ, Совете Европы, ОЧЭС и других структурах. Но главное отличие заключается в том, что все эти председательства были ротационными, а в Франкофонии не ротационное председательство. Нам удалось занять пост председателя этой структуры в довольно конкурентной среде», - сказал Налбандян.
Он отметил, что это свидетельствует о доверии и солидарности международного сообщества в отношении Армении.
Помимо структуры, состоящей из 84 ассоциированных членов и наблюдателей, в Армению также прибудут делегации из разных агентств Франкофонии и партнерских структур, приглашения также были направлены в ряд международных организаций.
«В октябре в Армению приедет около 100 делегаций. Мы надеемся, что многие делегации будут возглавляться на самом высоком уровне», - сказал глава МИД Армении.
Он заявил, что Армении предоставлена уникальная возможность представить страну международному сообществу, расширить географию отношений, активизировать, развивать и углублять сотрудничество с государствами-членами семьи Франкофонии.
«Я хотел бы сообщить, что мы готовим новый основополагающий документ Международной организации Франкофонии. Это пакт «Жить вместе». Это будет довольно серьезный документ, который мы уже начали разрабатывать, обсуждать с государствами-членами и секретариатом. В ходе саммита будет принята заключительная Ереванская декларация. Кроме того, будет принято около 10 резолюций по различным вопросам», - сказал Налбандян.
Он сообщил, что в рамках саммита Армения планирует провести бизнес-форум Франкофонии, который позволит активизировать, укрепить институциональные связи с бизнесменами стран Франкофонии. «Это также позволит Армении расширять сотрудничество, осуществлять различные экономические программы с этими странами. Целью мероприятие является создание сети бизнесменов стран Франкофонии», - сказал глава МИД Армении.