«Ոսկե գլոբուսի» անվանակարգորդների զգեստները բարեգործական աճուրդի կդրվեն ԱՄՆ-ում
Առցանց աճուրդները կկազմակերպի eBay ինտերնետ-աճուրդը՝ Conde Nast հրատարակչական տան հետ համատեղ: Ստացված բոլոր միջոցները կփոխանցվեն Time՚s Up բարեգործական հիմնադրամին, որն իրավաբանական օգնություն Է ցուցաբերում բռնաբարությունների եւ սեռական ոտնձգությունների զոհ դարձած անձանց: Աճուրդով կվաճառվեն սեւ երանգների 39 զգեստներ ու սմոքինգներ, որոնք աստղերից շատերը, այդ թվում՝ անվանակարգորդները, հատուկ հագել Էին արարողությանը, որպեսզի այդպիսով համերաշխություն հայտնեն սեռական բռնության եւ սեռական հատկանիշով անիրավահավասարության դեմ շարժման մասնակիցների հետ:
The New York Times-ի տվյալներով՝ աճուրդի կհանվեն, մասնավորապես, այս տարի «Ոսկե գլոբուս»-ի անվանակարգված դերասանուհիներ Լորա Դեռնի, Ռիզ Ուիզերսփունի, Մերիլ Սթրիփի զգեստները, ինչպես նաեւ կատակերգու դերասան Սեթ Մայերսի սմոքինգը, որը վարում Էր արարողությունը: Լոտերի նախնական գինը կտարբերվի եւ կկազմի 2,5 հազար դոլարից մինչեւ 10 հազար դոլար՝ կախված այն արժեքից, որը սահմանվել Է այս կամ այն զգեստը կամ կոստյումը ստեղծած մոդելագործների կողմից:
Աճուրդները կբացվեն հունվարի 19-ին եւ առցանց ռեժիմով կշարունակվեն մեկ շաբաթ: «Ոսկե գլոբուս» կինոհեռուստատեսային մրցանակի հանձնման 75-րդ արարողությունը տեղի Է ունեցել հունվարի 7-ին: Այդ պարգեւը, որն ամեն տարի շնորհվում Է Հոլիվուդին առընթեր հավատարմագրված Օտարերկրյա լրագրողների ասոցիացիայի կողմից, ԱՄՆ-ում իր նշանակությամբ երկրորդն Է համարվում «Օսկարից» հետո:

Платья номинанток на "Золотой глобус" выставят на благотворительный аукцион в США
Почти 40 черных вечерних платьев и смокингов голливудских звезд, посетивших прошедшую в январецеремонию вручения премии "Золотой глобус", выставят в США на аукцион, вырученные средства с которого пойдут в фонд помощи жертвам домогательств. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом в среду сообщила в своей электронной версии газетаThe New York Times.
Онлайн-торги организует интернет-аукцион eBay совместно с издательским домом Conde Nast. Все вырученные средства будут направлены в благотворительный фонд Time's Up, оказывающий юридическую помощь лицам, которые стали жертвами изнасилований и домогательств.
С молотка уйдут 39 платьев и смокингов черных оттенков, которые многие звезды, в том числе номинанты,специально наделина церемонию, чтобы выразить таким образом солидарность с участниками движения против сексуального насилия и неравноправия по половому признаку.
По данным The New York Times, на аукцион выставят, в частности, платья номинировавшихся на "Золотой глобус" в этом году актрис Лоры Дерн, Риз Уизерспун, Мэрил Стрип, а также смокинг комика Сета Майерса, который вел церемонию. Начальная цена лотов будет разниться и составит от $2,5 тыс. до $10 тыс.в зависимости от стоимости, установленной модельерами, создавшими то или иное платье или костюм. Торги откроются в пятницу и будут продолжаться в онлайн-режиме в течение одной недели.
75-я церемония вручения кинотелевизионной премии "Золотой глобус" состоялась 7 января. Эта награда, присуждаемая ежегодно Ассоциацией иностранных журналистов, аккредитованных при Голливуде, считается второй по значимости в США после "Оскара".