Աղոթում ենք աշխարհի  խաղաղության համար. Գարեգին Բ կաթողիկոսն ուղերձ է հղել Ամանորի առիթով
ԷՋՄԻԱԾԻՆ, 31 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն. Ս. Օ. Տ. Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսն ուղերձ է հղել Ամանորի առիթով: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի Տեղեկատվական համակարգից տրամադրված ուղերձն ամբողջությամբ.
«Սիրելի բարեպաշտ ժողովուրդ ի հայրենիս և ի սփյուռս,
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից տարեմուտի տոնական բերկրությամբ ողջունում ենք ձեզ և բերում Հայրապետական Մեր օրհնությունը:
Մեր սրտերն այս պահին լի են բարի ակնկալիքներով, առ Տերն աղոթքով և Տիրոջ պարգևների հայցով: Բոլորիս մաղթանքն ու ցանկությունն է, որ նոր տարում ձեռքբերումներն ու ուրախությունները բազմապատկվեն, մտահոգությունները փարատվեն, զորանա մեր հայրենիքը, ամուր լինեն մեր ընտանիքները, բարօր ու ապահով ապրի աշխարհասփյուռ մեր ժողովուրդը: Նվիրական այսպիսի զգացումներով ենք քայլ կատարում ամանորի սեմից ներս՝ անդրադառնալով նաև անցնող տարվան:
2017 թվականին մեր ժողովուրդը ջանք ու աշխատանք գործադրեց հաղթահարելու իր կյանքի խնդիրները, բարօրության և առաջընթացի մեջ հաստատելու մեր երկիրը: Աշխատավոր, մտավորական, գործարար, պետական գործիչ, ամեն ոք իր ասպարեզում՝ ջանք գործադրեց իր նպաստը բերելու մեր ժողովրդի առաջընթացին: Հայրենյաց սահմանները քաջությամբ պաշտպանեցին մեր բանակի խիզախ զինվորները՝ երաշխավորները մեր ժողովրդի խաղաղ ու ստեղծագործ կյանքի: Հոգևոր-եկեղեցական մեր անդաստանը նույնպես արդյունավորվեց եկեղեցականների բարի ծառայությամբ, մեր ժողովրդի զավակների հավատավոր ընթացքով ու եկեղեցանվեր ձեռնարկներով: Տիրոջ ողորմությամբ դժվարությունները մեզ չընկճեցին, իսկ ձեռքբերումներով առավել հուսադրվեցինք: Մեր ժողովրդին կորով ու գործելու եռանդ պարգևեցին մեր երկրի, ազգի, մեր երեխաների հանդեպ սերը, լուսավոր գալիք կերտելու մեր իղձերն ու տեսլականը:
Եկող 2018 թվականին մենք տոնելու ենք 100-ամյակը Հայաստանի առաջին Հանրապետության հաստատման և մայիսյան հերոսամարտերի: Մեկդարյա այս ժամանակաշրջանում մեր ժողովուրդը ազգային կյանքի բարձրացման մեծ ճանապարհ է անցել: Այդ տասնամյակները, բազում դժվարություններով հանդերձ, եղան պետականաշինության, հայրենակերտումի, գիտության, կրթության, մեր մշակույթի զարգացման, ի սփյուռս աշխարհի ազգային կյանքի կազմակերպման, առաջընթացի ու վերազարթոնքի տարիներ:
2018 թ., սիրելիներ, դիմավորենք կարևորելով մեր ժողովրդի ձեռքբերումները, դիմավորենք նաև նախանձախնդրությամբ՝ առավել ու առավել ջանքեր բերելու հանուն մեր հայրենիքի շենացման ու զորացման, ազգային մեր իղձերի մարմնավորման: Որպես Քրիստոսի հավատարիմ ժողովուրդ, որպես պետություն ունեցող ազգ՝ պատասխանատվությամբ, միմյանց հանդեպ սիրով և Աստծո օրհնությունը հայցելով մեր գործերին՝ շարունակենք ծառայել պետական, ազգային ու հոգևոր մեր կյանքի առաջընթացին: Տարեմուտի այս պահին նորովի է հնչում առաքյալի պատվերը. «Իմաստությամբ վարվեցեք… օգտագործելով ժամանակը» (Կող. Դ 5): Մեր կյանքի ժամանակը արժևորենք իրականացնելով մեր հոգու երազները՝ մեր հայրենիքի փառքի և մեր ժողովրդի երջանկության համար:
Սիրելիներ, կիսենք միմյանց հետ տարեմուտի ուրախությունը, զորանանք հույսով ու լավատեսությամբ: Օգնենք կարոտյալներին, ձեռք մեկնենք միայնակ ու անօգնական մարդկանց, մեր զավակներից բացի խնդություն պարգևենք խնամքի կարոտ երեխաներին: Սատար ու զորակից լինենք հայոց բանակին: Թող ամուր լինի մեր բանակը, հավատքով ամուր՝ մեր ժողովուրդը: Աղոթում ենք աշխարհի խաղաղության համար: Խաղաղություն ու բարօրություն ենք մաղթում հայրենի մեր երկրին, նոր ձեռքբերումներ՝ հայրենի իշխանություններին և մեր ժողովրդին՝ ի Հայաստան, Արցախ և ի Սփյուռս: Թող Աստված` պարգևատուն ու առատացնողը ամեն բարիքների, օրհնի մեր երկիրն ու ժողովրդին՝ Սուրբ Ծննդյան շնորհները հեղելով մեր կյանքին:

Новогоднее послание Его Святейшества Гарегина Второго, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян
Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян, Его Святейшество Гарегин Второй направил Новогоднее послание. Как сообщает Арменпресс, в послании говорится:
“Возлюбленный благочестивый народ на родине и в диаспоре!
С праздничным новогодним ликованием из Первопрестольного Святого Эчмиадзина приветствуем вас и приносим Наше Патриаршее благословение.
В этот миг наши сердца наполнены добрыми ожиданиями, молитвой к Господу и просьбой о Его дарах. Все мы стремимся и желаем, чтобы в новом году умножились достижения и радость, рассеялись беспокойства, укрепилась наша родина, были прочными наши семьи, процветал и был в безопасности разбросанный по всему миру наш народ. Подобными заветными чувствами шагаем через порог новолетия, вспоминая также прошедший год.
В 2017 году наш народ приложил все усилия и старания для преодоления жизненных проблем, утверждения нашей страны в благоденствии и развитии. Рабочий, интеллигент, предприниматель, государственный деятель, каждый в своей сфере приложил усилия, внес свой вклад в развитие нашего народа. Границы родины героически защитили доблестные солдаты нашей армии, являющиеся гарантом мира и созидательной жизни нашего народа. Добрым служением церковнослужителей, благочестивым путем сыновей нашего народа и инициативами во благо церкви наше духовно-церковное поприще также дало свои плоды. Божьей милостью нас не сломили сложности, а достижениями мы еще больше наполнились надеждой. Любовь к нашей стране, народу, нашим детям, видение и мечты создать светлое будущее дали нашему народу силу и решимость к действиям.
В грядущем 2018 году мы будем отмечать 100-летие утверждения Первой Республики Армения и майских героических сражений. За этот век наш народ прошел большой путь возвышения национальной жизни.
Эти десятилетия, наряду с многочисленными сложностями, стали годами строительства государства и родины, прогресса науки, образования, нашей культуры, организации национальной жизни по всему миру, развития и возрождения.
2018 год, дорогие, встретим с подчеркиванием важности достижений наших людей, стремясь приложить еще большие усилия во имя процветания и укрепления нашей родины, осуществления наших национальных стремлений. Как верный Христу народ, как имеющая государство нация, с ответственностью, любовью друг к другу и просьбой о Божьем благословении, продолжим служить во имя развития нашей государственной, национальной и духовной жизни. В этот час новолетия по-новому звучит наставление апостола: «Обходитесь благоразумно, пользуясь временем» (Кол. 4:5). Будем ценить время нашей жизни, осуществляя мечты нашей души во имя славы нашей родины и счастья нашего народа.
Дорогие, разделим вместе радость новолетия, укрепимся надеждой и оптимизмом. Поможем страждущим, протянем руку одинокими и беспомощным людям, помимо наших детей подарим радость также нуждающимся в опеке детям. Будем помогать и поддерживать армянскую армию. Пусть будет сильной наша армия, укрепится верой наш народ. Молимся за мир на земле. Желаем мира и благоденствия нашей родной стране, новых достижений – властям родины и нашему народу в Армении, Арцахе и Диаспоре. Пусть Всевышний – даритель и умножитель всех благ, благословит нашу страну и народ, проливая дары Святого Рождества в нашей жизни.