Հայաստանում փողի բազան ու զանգվածը նոյեմբերի վերջին աճել են հոկտեմբերի համեմատ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում փողի բազան ընթացիկ տարվա նոյեմբերի վերջի դրությամբ կազմել է 1 տրիլիոն 031 միլիարդ 293 միլիոն դրամ, հոկտեմբերի նկատմամբ այն աճել է 18 միլիարդ 725 միլիոն դրամով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս են վկայում ՀՀ կենտրոնական բանկի նախնական տվյալները:
2017 թ. նոյեմբերի վերջի դրությամբ փողի զանգվածը կազմել է 2 տրիլիոն 467 միլիարդ 285 միլիոն դրամ և նախորդ ամսվա նկատմամբ աճել 33 միլիարդ 300 միլիոն դրամով:
Ըստ միջազգային պահուստների և արտարժութային իրացվելիության ստանդարտ աղյուսակի` համախառն միջազգային պահուստները 2017-ի նոյեմբերի վերջի դրությամբ կազմել են 2 միլիարդ 174.4 միլիոն դոլար: Համախառն պահուստների կազմում ազատ փոխարկելի արժույթով արտաքին ակտիվները կազմել են 2 միլիարդ 142.8 միլիոն դոլար, որից 1 միլիարդ 435.7 միլիոն դոլարը` արժեթղթեր, իսկ 707.1 միլիոն դոլարը` կանխիկ արտարժույթ և ավանդներ։

Monetary base and mass increase in Armenia in late November compared to October
YEREVAN, DECEMBER 29, ARMENPRESS. The monetary base in Armenia as of late November comprised 1 trillion 031 billion 293 million drams, which is an increase of 18 billion 725 million drams compared to October, according to the preliminary data of the Central Bank, reports Armenpress.
The monetary mass as of late November comprised 2 trillion 467 billion 285 million drams and increased by 33 billion 300 million drams compared to October.
According to the International Reserves andForeign Currency Liquidity table, the gross international reserves comprised 2 billion 174.4 million USD as of late November.