Դամասկոսում նոր օդանավակայան կկառուցեն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի իշխանությունները պլանավորում են նոր օդանավակայան կառուցել Դամասկոսում, որը կփոխարինի գրեթե 50 տարի առաջ կառուցված հին օդանավակայանին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտնել Է երկրի տրանսպորտի նախարար Ալի Համուդը:
«Կառուցվելու Է Դամասկոսի նոր օդանավակայանը: Ներկայիս օդանավակայանը կառուցվել Է 1970 թվականին, դրա թողունակությունը փոքր Է: Ուստի մենք մտադիր ենք պատրաստել նոր օդանավակայանի նախագիծ, որն ավելի կհամապատասխանի Դամասկոսին»,-հայտարարել Է նախարարը:
Համուդը չի ճշտել նոր համալիրի կկառուցման կոնկրետ ժամկետը: Մինչեւ Սիրիայում պատերազմի սկսվելը Դամասկոսի օդանավակայանը ոչ միայն ամենախոշորն Էր երկրում, այլեւ տարածաշրջանում: Այժմ 12 ինքնաթիռներից աշխատանքային վիճակում են միայն հինգը, մնացածները վնասվել են մարտական գործողությունների ընթացքում:
Դամասկոսից միջազգային չվերթեր են իրականացվում միայն Իրան, Լիբանան, Հայաստան եւ Ռուսաստան:
Օդանավակայանի տնօրեն Բաշար Գաֆրան հուլիսին հայտնել Էր, որ օդային նավահանգիստը նախքան պատերազմը տարեկան սպասարկում Էր մոտավորապես 4 մլն ուղեւորների, այժմ՝ կես միլիոնից ոչ ավելի ուղեւորների:

В Дамаске построят новый аэропорт
Власти Сирии планируют построить новый аэропорт вДамаске назамену устаревшему, построенному почти 50 лет назад.Как передает Арменпресс, об этом заявил винтервью РИА Новости министр транспорта Али Хаммуд.
"Будет построен новый аэропорт Дамаска. Нынешний аэропорт построен в1970 году, унего малая пропускная мощность. Ввиду этого мы собираемся подготовить проект нового аэропорта, подходящего Дамаску",— заявил министр.
Хаммуд неуточнил конкретные временные сроки постройки нового аэровокзального комплекса.
До начала войны вСирии аэропорт вДамаске был нетолько самым крупным встране, нои врегионе. Сейчас из12 самолетов врабочем состоянии находятся только пять, остальные были повреждены завремя боевых действий. Международные рейсы изДамаска есть только вИран, Ливан, Армению иРоссию.
Директор аэропорта Башар Гафра виюле сообщил, что воздушная гавань довойны обслуживала загод околочетырех миллионов пассажиров, сейчас— неболее полумиллиона.