Հայ սպային կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովի զինվորական կոչումը բարձրացրել են
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցի զինծառայող, հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովի զինվորական կոչումը բարձրացվել է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ադրբեջանական Minval.az-ը գրում է, որ համաձայն սոցցանցերում տարածված տեղեկատվության՝ մայոր Սաֆարովին շնորհվել է գնդապետ-լեյտենանտի կոչում:
2004թ. փետրվարի 19-ի գիշերը Ռամիլ Սաֆարովը թաքուն մտել էր Գուրգեն Մարգարյանի սենյակը և կացնահարել քնած հայ սպային: Երկարատև դատական գործընթացից հետո 2006թ. ապրիլին Սաֆարովը Բուդապեշտի դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել` 30 տարի առանց ներման իրավունքի: Հունգարական դատարանը բազմիցս հայտարարել էր Սաֆարովի` հայրենիքին արտահանձնելու անհնարինության մասին, սակայն 2012թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովին արտահանձնեցին Ադրբեջանին, որտեղ մարդասպանին Նախագահ Ալիևն անմիջապես ներում շնորհեց, զինվորական բարձր կոչում տվեց և միանվագ վճարեց 8 տարվա աշխատավարձը: Նույն օրը պաշտոնական Երևանը կասեցրեց դիվանագիտական հարաբերությունները Բուդապեշտի հետ:
Թուրքիայում հատուկ պատրաստություն անցած Ադրբեջանի ԶՈւ սպա Ռամիլ Սաֆարովը 2004թ. փետրվարին մասնակցում էր ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղություն» ծրագրի շրջանակում անգլերենի դասընթացներին, որին մասնակցում էին նաև հայ սպաներ Գուրգեն Մարգարյանն ու Հայկ Մակուչյանը:

YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. Ramil Safarov, the Azerbaijani serviceman infamous for the horrendous murder of Armenian serviceman Gurgen Margaryan while the latter was sleeping, has been promoted to a higher military rank.
According to Azerbaijani media reports, Safarov has been promoted to Lt. Colonel from Major.
During aNATO training seminar inBudapest in 2004, Safarov broke into Margaryan's room at night and axed him to death while Margaryan was asleep.
After a long lasting court proceeding, the Azerbaijani officer was convicted to serve a life sentence, without the possibility of parole for 30 years. The Hungarian court numerously stated that Safarov’s extradition to Azerbaijan was impossible, but in 2012, Safarov was extradited. Upon arriving to Azerbaijan, President Aliyev immediately pardoned the murderer and promoted to a higher military rank. The murderer was even given eight years of back pay.