Հայաստանի տարածքում ամենավաղ անասնապահների առաջին կայան-բնակատեղիներից մեկում հնագետները հետաքրքիր բացահայտումներ են արել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնագոգ -1 hնավայրում հայ-ճապոնական արշավախումբն այս տարի կավաշաղախից շինության մնացորդներ է հայտնաբերել, ինչը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ հնավայրի տարածքում Ք.ա. VIII հազարամյակի վերջին և VII հազարամյակի առաջին քառորդում ապրել է մի համայնք, որը տիրապետել է կավաշաղախից շինություններ կառուցելու տեխնիկային:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Լեռնագոգ-1 հնավայրի արշավախմբի ղեկավար Արթուր Պետրոսյանն ասաց, որ վանակատե իրերը շերտագրորեն կապ չունեն մակերևույթին առկա շինությունների հետ, այլ դրանք ժամանակի ընթացում լվացվել և մակերևույթին են հայտնվել երկրաբանական պրոցեսների արդյունքում։ «Հնավայրում անցկացվեց հետախուզական փոսորակ, որտեղ իրականացված պեղումներից պարզ դարձավ, որ գործ ունենք բավականին հզոր (մոտ 2 մետր) հնագիտական շերտերի հետ։ Մեր տարածաշրջանում այս տեխնիկայով շինություններ պատրաստելու առաջին օրինակները մինչ այժմ փաստագրվել էին Ք.ա. VI հազարամյակի առաջին կեսով թվագրվող Առատաշեն - Շուլավեր - Շոմութեփեյան մշակույթի հնավայրերում: Լեռնագոգ-1-ի ուսումնասիրության նախնական արդյունքները թույլ են տալիս եզրակացնել, որ ամենայն հավանականությամբ, այն ներկայացնում է Հայաստանի տարածքում հայտնի ամենավաղ անասնապահների առաջին կայան-բնակատեղիներից մեկը»,-ասաց նա:
Արթուր Պետրոսյանի խոսքով` հնավայրում հայտնաբերվել են նաև խիստ սահմանափակ քանակությամբ կայծքարից պատրաստված առարկաներ: «Վանակատից իրերի մեջ հատկապես աչքի են ընկնում սեղմման միջոցով մանր շեղբերի հենքի վրա պատրաստված միկրոլիթյան գործիքները, որոնք խոսում են բնակատեղիի վաղ հոլոցենյան հասակի հավանականության մասին: Հայտնաբերվել են նաև տարատեսակ կտրիչներ, ծայրային քերիչներ, փոսիկավոր գործիքներ, աղորիքներ և ոսկորե իր»,-ասաց արշավախմբի ղեկավարը՝ հավելելով, որ ստացված արդյունքները գալիս են լրացնելու և փոխելու Հայաստանի և, մասնավորապես, Արարտյան գոգավորության նեոլիթյան շրջափուլի մշակույթների մասին մեր ունեցած պատկերացումները և արտադրող հասարակությունների պատմությունը կարող են ետ տանել առնվազն հազար տարով:
Լեռնագոգ-1 հնավայրը հայտնաբերվել է հայ-ճապոնական համատեղ արշավախմբի կողմից 2013 թ. ՀՀ Արագածոտնի և Արմավիրի մարզերում կատարված հետախուզական շրջայցի ժամանակ: Հայ-ճապոնական համատեղ արշավախմբի աշխատանքներին մասնակցում են մասնագետներ հայկական և ճապոնական կողմերից, ուսանողներ Երևանի պետական համալսարանից և Տոկայի համալսարանից: Պեղումներն իրականացվում են ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի, Տոկայի համալսարանի և Ամերիկայի «Գֆոելլեր» հիմնադրամ-ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից տրամադրված ֆինանսական միջոցներով:
Հաջորդ տարի նախատեսվում է շարունակել հնագիտական հետախուզումը և պեղումները Լեռնագոգում։ Պեղումների համար նախատեսվում է ընդլայնել պեղման մակերեսը՝ փորձելով հասկանալ հնավայրի սահմանները, բնականաբար, ամենահետաքրքիրը հնավայրում արձանագրված կավաշաղախից շինության ամբողջական պեղումն է, որը նախատեսվում է իրականացնել հաջորդ գործաշրջանի ընթացքում։

Археологи обнаружили интересные артефакты на месте одного из первых стойбищ животноводов древнейшего времени на территории Армении
Во время раскопок этого года на месте совместной армяно-японской археологической экспедиции Лернагог-1 были обнаружены остатки постройки из глиняного замеса, что позволяет сделать заключение о том, что на территории стойбища в конце VIII тысячелетия и в первой четверти VII тысячелетия до н.э.проживало племя, владеющее навыками строительства из глины.
Как передает «Арменпресс», руководитель экспедиции Артур Петросян сказал, что оказавшиеся на поверхности предметы из обсидиана принадлежат более глубоким слоям, и были вынесены на поверхность вследствие погодных и географических процессов.
«Мы пробурили на месте раскопок разведывательную шахту, в результате стало ясно, что мы имеем дело с археологическими слоями на глубиме около 2 м. до сих пор подобные постройки на территории Армении датировались первой половиной VI тысячелетия до н.э., в стойбищах Араташен-Шулавер-Шомутепейской культуры. Предварутельная оценка раскопок археологической экспедиции Лернагог-1 позволяет сделать заключение о том, что, по всей вероятности, здесь представлены самые древние на территории Армении стойбища животноводов древнейшего времени»,-сказал он.
По его словам, здесь были обнаружены в ограниченном количестве предметы, предназначенные для изготовления огнива. «Среди предметов из обсидиана выделяются микролитовые орудия, изготовленные путем стискивания на основе мелких осколков, что говорит о возможной принадлежности стойбища эпохе раннего голоцена, обнаружены также различные резцы, скребки, орудия с ямками, мельницы и кости»,- сказал он, добавив, что все указанное меняет наши представления о кулцтуре эпохи неолита в регионе, в частности, в Араратской впадине.
Лернагог-1 был обнаружен совместной армяно-японской археологической экспедицией в 2013 году, во время разведывательных работ в Арагацотне и Армавире. В работе совместной армяно-японской археологической экспедиции принимают участие специалисты из Армении и Японии, студенты из ЕГУ и университета Токая, раскопки ведутся на средства Института археологии НАНА, университета Токая, американского фонда «Гфоэллер».