Իսպանիան հրաժարվում է Թուրքիային արտահանձնել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած գրողին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի կառավարությունը հրաժարվել է Թուրքիային արտահանձնել ազգությամբ թուրք Գերմանիայի քաղաքացի 60-ամյա գրող Դողան Աքանլիին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է իսպանական El Pais-ը:
«Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ռեժիմը պահանջել էր արտահանձնել Աքանլիին՝ նրան մեղադրելով ահաբեկիչների հետ ենթադրյալ կապեր ունենալու մեջ: Իսպանական կառավարության նման որոշումը, սակայն սպասելի էր՝ հաշվի առնելով, որ անցած տարվա սեպտեմբերի 29-ին այն մերժել էր նաև Անկարային արտահանձնել ազգությամբ թուրք Շվեդիայի քաղաքացի լրագրող Համզա Յալչինին»,- գրում է թերթը:
Իսպանիայի կառավարությունն իր որոշումը հիմնավորել է այն հանգամանքով, որ Աքանլիին 1993թ-ին Գերմանիայում փախստականի կարգավիճակ է տրամադրվել, իսկ 2001թ-ին նա զրկվել է Թուրքիայի քաղաքացիությունից: Ըստ Իսպանիաի արդարադատության նախարարության՝ ապաստանի տրամադրման համար եղած պատճառները դեռևս պահպանվում են:
Ինտերպոլին կատարած Թուրքիայի դիմումի հիման վրա Դողան Աքանլին բերման էր ենթարկվել այս տարվա օգոստոսի 19-ին Գրանադայում գտնվող հյուրանոցներից մեկից, որտեղ իր կնոջ հետ անցկացնում էր արձակուրդը:
«Աքանլին հայտնի է 20-րդ դարի սկզբի Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող իր գրքերի համար, իսկ այդ թեման տաբու է Թուրքիայում: Այդ երկրի իշխանությունները մեղադրում են գրողին ահաբեկիչների հետ կապեր ունենալու, գողություններ ու սպանություններ ծրագրելու մեջ. այս մեղադրանքները կարճվել էին, սակայն գործը վերաբացվել էր 2011թ-ին»,- գրում է El Pais-ը:
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն Աքանլիի հարցն անձամբ է բարձրացրել իսպանացի իր գործընկեր Մարիանո Ռախոյի հետ օգոստոսին Փարիզում ունեցած հանդիպման ժամանակ, իսկ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Զիգմար Գաբրիելն իր երկրի գոհունակությունն է արտահայտել Իսպանիայի կառավարության կայացրած որոշման առնչությամբ:
«Գերմանիան և Շվեդիան դատապարտել են Ինտերպոլի գործիքների օգտագործումը կեղծ նպատակներով, մասնավորապես քաղաքական այլախոհների հանդեպ ճնշումներ գործադրելու համար»,- ամփոփում է իսպանական թերթը:

Spain refuses to extradite to Turkey writer having recognized Armenian Genocide
YEREVAN, OCTOBER 14, ARMENPRESS. Spain will not extradite German-Turkish author Dogan Akhanli to Turkey, the Justice Ministry in Madrid said Friday, ARMENPRESS reports, citing Deutsche Welle.
Akhanli was detained while on vacation in Grenada on August 19 on a Turkish Interpol arrest warrant. He was released a day later but was required to stay in Spain and register with police on a weekly basis.
Akhanli has lived in Germany since he fled Turkey in 1991 and received citizenship after applying for political asylum in 1993.
The 60-year-old has written extensively on Turkey's human rights record and the Armenian genocide.
He wasdetained in August 2010 on manslaughter and robbery chargeswhen he traveled to Istanbulbut was set free thatDecember after the charges were dropped.
His acquittal was dropped in 2013 and he became wanted by Turkish authorities.
Turkey had sought his extradition from Spain on murder charges.
The German government had called the arrest warrant politically motivated and directly intervened with the Spanish government for Akhanli's release.
In its decision, the Spanish Justice Ministry said it denied continuing extradition proceedings based on Akhanli’s recognized asylum status in Germany and Madrid’s commitments to international refugee conventions.
Akhanli will now be free to return to Germany.
Akhanli's lawyer Ilias Uyar welcomed the Spanish judiciary’s decisionbut criticized that his client was forced to stay in Spain for nearly two months.
"This horrific incident has now come to an end, [Turkish President Recep Tayyip] Erdogan and his regime have lost here," Uyar said in a statement on his Facebook page. "In this extradition process, Turkey has once again proven that it is pursuing my client only for political reasons."