Էդ Ռոյսն ու Ադամ Շիֆն աջակցում են «Հազարամյակների մարտահրավերներ»-ի միջոցով Հայաստանին 100 մլն դոլար տրամադրելու նախաձեռնությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսը և Կոնգրեսի անդամ Ադամ Շիֆը հայտարարել են «Հազարամյակների մարտահրավեր»-ի միջոցներից Հայաստանում գիտության, արհեստագործության և ճարտարապետության դասավանդման համար 100 միլիոն դոլարի աջակցություն տրամադրելու նախաձեռնությանը սատար կանգնելու մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման նախաձեռնությամբ հանդես է եկել ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը:
Էդ Ռոյսն ընդգծել է, որ «Հազարամյակների մարտահրավերներ»-ի կողմից իրականացվելիք ներդրումը կարող է մեծապես նպաստել Հայաստանի հետ առևտրային հարաբերությունների զարգացմանը՝ հաշվի առնելով վերը նշված ոլորտներում Հայաստանի հնարավորությունները:
Ադամ Շիֆը իր հերթին կարծիք է հայտնել, որ մինչ այդ «Հազարամյակների մարտահրավերներ»-ի կողմից Հայաստանին տրամադրված օգնությունը էականորեն նվազեցրել է գյուղական համայնքներում աղքատության մակարդակը՝ շեշտելով, որ կրթական ոլորտում նման ներդրում իրականացնելու նախաձեռնությունն ինքը ողջունում է: «Ինչո՞ւ չի կարող Հայաստանը Սիլիկոնյան հովիտին նմանվել»,- նշել է Շիֆը:
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի ատենապետ Րաֆֆի Համբարյանը ողջունել է Էդ Ռոյսի և Ադամ Շիֆի աջակցությունը՝ շեշտելով, որ առնվազն 100 միլիոն դոլարի ներդրումը հատկանշական պետք է լինի երկրում աղքատության մակարդակը նվազեցնելու և տնտեսական նոր հնարավորություններ ստեղծելու տեսանկյունից՝ միաժամանակ նպաստելով հայ-ամերկյան տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը:
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբն այդ աջակցությունը ապահովելու համար սերտ համագործակցում է ամերիկյան վարչակազմի անդամների և կոնգրեսականների հետ, խորհրդակցություններ է անցկացնում ամերիկյան համալսարանների հետ, որոնք կարող են դերակատարում ունենալ ծրագրի իրականացման մեջ:
«Հազարամյակների մարտահրավերներ» կորպորացիան Միացյալ Նահանգների օրենսդիր մարմնի կողմից հիմնադրված և 2004թ.-ից գործող անկախ կառույց է, որի նպատակն է համակարգել երկրի կողմից տրվող արտաքին օժանդակությունները: Գործունեության ընթացքում այն տրամադրել է ավելի քան 10 միլիարդ դոլարի օժանդակություն տարբեր երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանին: Հայաստանը 2006թ. գյուղական շրջանների զարգացման ծրագրի իրականացման համար 200 միլիոն դոլարի աջակցություն է ստացել:
Գիտության, արհեստագործության, ճարտարագիտության դասավանդման ծրագրերի համար «Հազարամյակների մարտահրավերներ»-ն ավելի վաղ 140 միլիոն դոլարի աջակցություն է տրամադրել Վրաստանին, որի փորձը կարող է օրինակ ծառայել Հայաստանում ևս նման ծրագիր իրականացնելու համար, որովհետև Հայաստանումարհեստագործության ոլորտը զարգացնելու մեծ հնարավորություններ կան:

YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. House Foreign Affairs Committee Chairman Ed Royce (R-CA) and House Intelligence Committee Ranking Democrat Adam Schiff (D-CA) are backing an Armenian National Committee of America initiative to establish a new U.S. Millennium Challenge Corporation (MCC) grant that could turn Armenia into the “Silicon Valley” of the region. Their support for this bilateral accord was shared at the ANCA Western Region Grassroots Conference panel, titled “Politics in Action: Congress on our Side,” moderated by Politico Senior Politics Editor Charlie Mahtesian, ARMENPRESS was informed from the official website of the ANCA.
“We welcome the leadership of Chairman Royce and Representative Schiff in helping to realize the transformative potential of a $100 million MCC Science, Technology, Engineering, and Mathematics grant for Armenia,” said ANCA Chairman Raffi Hamparian. “Securing this major investment in Armenia’s educational system represents a core ANCA advocacy priority, a key element of our 360-degree advocacy program to strengthen Armenia economically, grow U.S.-Armenia relations, defend Artsakh’s security, and end U.S. complicity in Ankara’s obstruction of justice for the Armenian Genocide.”
As part of extensive and in-depth remarks that ranged across a number of policy areas, Chairman Royce noted that “using the Millennium Challenge Corporation to address some of the capacity issues in Armenia with respect to trade and investment could go a very long way.” He praised the “pool of people in Armenia who – frankly – have just such unlimited capacity with respect to technological advancement.”
Rep. Schiff explained that “Armenia for some time has been on the cusp [of eligibility for a MCC grant],” citing the previous grant of over $200 million received in 2006 for rural development. “This [new MCC grant] would be focused on STEM [Science, Technology, Engineering and Math] education – and I think it is a fantastic concept for a STEM project in Armenia – that can really develop those technological gifts and talents of the Armenian people – and, can overcome the economic barriers by its neighbors,” stated Rep. Schiff, who went on to stress, “why can’t Armenia become like Silicon Valley?”.
Rep. Schiff also discussed that an MCC grant could also go a long way in increasing investor confidence in Armenia. “Many of you who travel frequently to Armenia and to the region – others of you who have invested in Armenia – understand that the potential for economic development would be that much further along if we can make additional progress in terms of protecting peoples’ investments there. The MCC process really works at both levels, because it helps the country adopt greater accountability and transparency and make important legal reforms – on the one hand – to encourage investment. And on the other hand – if we are successful with this [MCC STEM] program – we will give young people the skills there [Armenia] to compete economically, to bring commerce there. It will be a win-win situation. And that is exactly what we look for in a Millennium Challenge program.”
Parallel to discussions with Congress and the Administration, the ANCA has held talks with U.S. universities and interested in partnering on an MCC Armenia compact. The MCC is an independent U.S. foreign aid agency, established by Congress in 2004 and charged with leading the fight against global poverty. Country-specific programs are selected by the MCC board through a competitive selection process, based on its review of a broad range of merit-based governance criteria. Since its launch, MCC provided over $10 billion in grants, including a grant in 2006 to Armenia for rural roads and irrigation.