Չեխիայում հաջողության հասած հայ գործարարը նպատակ ունի արտադրանքն արտահանել նաև Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայում արտադրվող հայկական քաղցրավենիքը աշխարհի 42 երկրների, այդ թվում նաև Թուրքիային ծանոթացնում է հայկական խոհանոցին: Հայ-չեխական համաժողովի շրջանակում Հայաստան այցելած ընկերության հիմնադրի խոսքով՝ քննարկվում է արտադրանքը նաև Հայաստան արտահանելու հարցը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց հիմնադիր Գևորգ Ավետիսյանը:
«Մառլենկա»-ն թխվածքներ արտադրող եզակի ընկերություններից է Չեխիայում, որ ստացել է չեխական սուպեր բրենդ կոչումը: Չեխական պետությունից ևս ստանում ենք ներդրումներ: Արտահանում ենք իրականացնում աշխարհի 42 երկիր՝ Կանադա, ԱՄՆ, Չինաստան, Սաուդյան Արաբիա և շատ այլ երկրներ: Ուրախ կլինեմ իմ երկրում ևս տեսնելու արտադրանքը: Չեխական պատվիրակության հետ Հայաստան եմ եկել մի քանի հայկական կազմակերպությունների հրավերով: Ներկայում սկսում ենք բանակցություններ թխվածքները Հայաստան ևս արտահանելու ուղղությամբ»,-ասաց հայ գործարարն ու հավելեց, որ հավանական է նաև, որ հետագայում այն Հայաստանից արտահանվի Ռուսաստան: Չեխիայում բոլորը գիտեն, որ այն հին հայկական, ընտանեկան բաղադրատոմսով պատրաստված թխվածք է:
Հայկական խոհանոցի մասին չեխերը նախկինում շատ բան չգիտեին, լսել էին միայն հայկական կոնյակի մասին: «Այժմ տեղացիներն այն ընդունում են որպես հայ-չեխական բարեկամության խորհրդանիշ: Հաճախորդները հաճախ են գալիս ընկերություն, ծանոթանում, տեղեկանում, որ արտադրանքը հայկական է: Ներկայում այն Չեխիայի ամենահայտնի ընկերություններից է»,,-ասաց հիմնադիրն ու հավելեց, որ ընկերությունը նպաստում է, որ հայկական արտադրանքը ճանաչելի դառնա աշխարհում:
Քաղցրավենիքների տուփն անգամ հայկական շունչ է հաղորդում: Պատկերված է Խոր Վիրապը՝ Արարատ լեռան տեսարանով: «Արդեն 5-րդ տարին է նույն պատկերով արտահանում ենք նաև Թուրքիա»,-նշեց Ավետիսյանը:

Armenian businessman in Czech Republic plans to export company’s products to Armenia
YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. Armenian sweets produced in the Czech Republic introduce Armenian cuisine to 42 countries of the world, including Turkey.
Gevorg Avetisyan – founder of the company, told Armenpress that during the Armenian-Czech business forum in Yerevan the issue of exporting the products to Armenia is being discussed.
“Marlenka” is one of the unique cakes producing companies in the Czech Republic that has received the Czech super brand name. “We also receive investments from the Czech state. We export the products to 42 countries of the world – Canada, US, China, Saudi Arabia and etc. I would be also happy to see the products in my country. I have arrived in Armenia with the Czech delegation at the invitation of several Armenian companies. At the moment we are going to launch talks on exporting the cakes to Armenia”, the Armenian businessman said, adding that the products may be later exported from Armenia to Russia. Everyone in the Czech Republic knows that the cakes are cooked with an ancient Armenian family recipe.
Previously the Czech people knew a little about the Armenian cuisine, they knew only about the Armenian brandy. “Now the local people accept it as a symbol of Armenian-Czech friendship. The clients visit the company and are being informed that the product is Armenian. At the moment it is one of the most famous companies in the Czech Republic”, the founder said, adding that the company contributes to making the Armenian products recognized throughout the world.
The cake boxes even contain an Armenian breath. Khor Virap monastery with a view of Ararat mountain is depicted on the boxes. “It is already 5 years we are exporting the sweets to Turkey with the same pictures on the box”, he said.