Ավետիք Չալաբյանը երկու ամսով կալանավորվել է
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողներին հայտնել է Չալաբյանի փաստաբան Վարազդատ Հարությունյանը։
«Դատարանը որոշեց երկու ամսով կալանավորել Ավետիք Չալաբյանին։ Կալանքի վայրը լինելու է «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկը։ Տեսակցությունները փակ են բոլորի համար՝ բացառությամբ պաշտպանների։ Որոշումը նոր ստացանք։ Կծանոթանանք և լրացուցիչ հանդես կգանք պարզաբանումներով կամ հայտարարություններով»,-ասել է փաստաբանը։
Նրա խոսքով՝ ներկայացված միջնորդությունն իր հիմնավորումներով  բավարար չէր կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, բավարար չէր որևէ խափանման միջոց ընտրելու համար։
Ավելի վաղ ՀՀ քննչական կոմիտեն ներկայացրել էր Ավետիք Չալաբյանին ձերբակալելու պատճառը՝ նշելով, որ վերջինս 2026 թվականի մայիսին մեկնել և հանդիպել է այլ պետության պաշտոնյաների հետ, որի ընթացքում համոզելու, նաև նրանց կողմից նախընտրած քաղաքական ուժի հաղթանակն ապահովելու հանգամանքով շահագրգռելու միջոցով դրդել է, որպեսզի նրանք իրենց ծառայողական, իշխանական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝ խոչընդոտեն Հայաստանի Հանրապետությունում 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին ընտրության իրավունք ունեցող ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը։

Аветик Чалабян арестован на два месяца
«Суд принял решение арестовать Аветика Чалабяна на два месяца. Местом содержания под стражей будет уголовно-исполнительное учреждение «Армавир». Свидания закрыты для всех, за исключением адвокатов. Мы только что получили решение. Ознакомимся с ним и дополнительно выступим с разъяснениями или заявлениями», — сказал адвокат.
По его словам, представленное ходатайство со всеми его обоснованиями было недостаточным для избрания ареста в качестве меры пресечения, как и для избрания какой-либо меры пресечения вообще.
Ранее Следственный комитет Республики Армения представил причину задержания Аветика Чалабяна, отметив, что последний в мае 2026 года выехал и встретился с должностными лицами другого государства, в ходе чего путем убеждения, а также заинтересованности фактом обеспечения победы предпочитаемой ими политической силы, склонил их к тому, чтобы они, используя свои служебные, властные полномочия и обусловленное ими влияние, воспрепятствовали свободному осуществлению избирательного права граждан Республики Армения, имеющих право голоса на парламентских выборах, состоявшихся в Республике Армения 7 июня 2026 года.