Հայ-իրաքյան միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի նիստը գործնական տեղաշարժեր կապահովի երկու երկրների հարաբերություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-իրաքյան միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի չորրորդ նիստը գործնական տեղաշարժեր կապահովի երկու երկրների հարաբերություններում: Իրաքի համար կարևոր ժամանակաշրջանում նիստի գումարումը ցույց է տալիս Իրաքի ձգտումը՝ զարգացնելու հարաբերությունները Հայաստանի հետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ սեպտեմբերի 25-ին Հայաստանում երկօրյա նիստի բացմանն այս մասին ասաց հանձնաժողովի համանախագահ, Իրաքի հանրապետության գյուղատնտեսության նախարար Ֆալահ Հասան Զիդան ալ-Լուհայիբին:
«Իրաքը մեր բարեկամ երկիրն է: Աշխարհաքաղաքական խնդիրները թույլ չեն տվել մեզ ընդլայնելու մեր համագործակցությունը: Համոզված եմ՝ բոլորիս ուժերով այս հանդիպումը կակտիվացնի մեր համագործակցությունը: Պետք է ավելի հաղորդակից դառնանք և մեր երկրների համար ապահովենք դրական արդյունք»,-ասաց հանձնաժողովի համանախագահ, ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանն ու հավելեց՝ աշխատանքներն ապահովելու են գործնական առաջընթաց երկրների հարաբերություններում:
Նախարարը հիշեցրեց՝ ներկայում Իրաքի հետ ունենք բավականին լուրջ համագործակցություն: Իրաքից ձեռք ենք բերում նավթամթերք և տարաբնույթ ապրանքներ: Իսկ Հայաստանից Իրաք են արտահանվում որոշակի ապրանքատեսակներ, որոնք Հայաստանի արտաքին ապրանքաշրջանառությունում բավականին մեծ մաս են կազմում: «Համագործակցում ենք այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են կրթությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, շինարարության, հաստոցաշինության և արդյունաբերության այլ ճյուղերի, ոսկերչության, գյուղատնտեսության վերամշակման ոլորտները»,- նշեց Լոքյանը:
Ֆալահ Հասան Զիդան ալ-Լուհայիբինի խոսքով՝ իրենք Հայաստանում են՝ համագործակցելու տնտեսական, առևտրային, մշակութային և այլ ոլորտներում: « Իրաքի համար կարևոր ժամանակաշրջանում նիստի գումարումը ցույց է տալիս հարևան Հայաստանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու Իրաքի ձգտումը: Հայ-իրաքյան հարաբերությունները բավականին առաջընթաց են ապրել նախորդ տարիներին»,-ասաց նա ու հավելեց, որ իրենց պատվիրակության անդամները Իրաքի տարբեր նախարարությունների, ոլորտների ներկայացուցիչներ են:
Հասան Զիդան ալ-Լուհայիբինի խոսքով՝ նիստի հիմնական նպատակն է վերացնել համագործակցության ոլորտների խոչընդոտները:
Նախարարը փոխանցեց նաև Իրաքի Հանրապետության ժողովրդի ջերմագին շնորհավորանքները ՝ Հայաստանի ազգային տոնի՝ անկախության հռչակման 26-ամյակի կապակցությամբ:

Заседание армяно-иракской совместной межправительственной комиссии придаст деловой импульс отношениям двух стран
Четвертое заседание армяно-иракской совместной межправительственной комиссии придаст новый импульс отношениям между двумя странами. Проведение заседания в этот важный для Ирака период истории свидетельствует о его стремлении к развитию отношений с Арменией. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил 25 сентября на открытии двухдневного заседания в Армении сопредседатель комиссии министр сельского хозяйства Ирака Фалах Хасан Зидан аль-Лухайиби.
«Ирак дружественная нам страна. Геополитические проблемы не позволяли нам расширить наше сотрудничество. Уверен, что совместными усилиями мы активизируем его. Мы должны больше общаться и обеспечить положительный результат”, - сказал сопредседатель комиссии, министр территориального управления и развития РА Давид Локян и добавил, что это обеспечит практический прогресс в наших отношениях.
Министр напомнил, что и сейчас у нас достаточно серьезное сотрудничество с Ираком. Мы закупаем у них нефтепродукты и различные иные товары. Армения экспортирует в Ирак свою продукцию, составляющую достаточно большую долю в нашем экспорте. «Мы сотрудничаем в разных областях. Это образование, ИТ-технологии, строительство, станкостроение, ювелирное дело, сельскохозяйственная продукция”.
Фалах Хасан Зидан аль-Лухайиби сказал, что они приехали в Армению для налаживания сотрудничества в экономической, культурной и др. областях. “Заседание комиссии в этот решающий для нас период говорит о стремлении Ирака к сотрудничеству и развитию отношений с Арменией. Армяно-иракские отношения заметно прогрессировали”, - сказал он и добавил, что в их делегации есть представители разных сфер, разных министерств.
По словам Фалах Хасан Зидана аль-Лухайиби, основная цель комиссии – ликвидировать различные препятствия на пути расширения сотрудничества.
Министр также передал горячие поздравления иракского народа в связи с 26-летием независимости Армении.