Երևանում կոմպոզիտորների միության հիմնադրման 85-ամյակին նվիրված փառատոն կանցկացվի
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ժամանակակից երաժշտության 4-րդ փառատոնն այս տարի կանցկացվի սեպտեմբերի 16-ից նոյեմբերի 6-ը: Փառատոնը նվիրված է Հայաստանի կոմպոզիտորների միության հիմնադրման 85-ամյակին: Փառատոնի շրջանակում իրականացվող համերգները կանցկացվեն Արամ Խաչատրյան, Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տան, Հայաստանի կոմպոզիտորների միության և ՀԲԸՄ համերգասրահներում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասրակայնության հետ կապերի բաժից, նախատեսված 10 համերգներին կհնչեն ինչպես ստեղծագործական միության անդամ, այնպես էլ հայկական կոմպոզիտորական դպրոցի վառ ներկայացուցիչների ստեղծագործությունները:
Փառատոնը կմեկնարկի Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի ելույթով սեպտեմբերի 16-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը: Նախագիծն առանձնանում է նրանով, որ փառատոնի շրջանակում երաժշտասեր հանրությանը կներկայացվեն բազմաժանր համերգներ. կամերային երաժշտության ժանրին լրացնելու կգա հոգևոր, երգչախմբային երաժշտությունը, կներկայացվի նաև մոնո-օպերա: Մեկ համերգային երեկո կնվիրվի մանկական երաժշտությանը:
Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ՝ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի (Կասկադ համալիր) հարևանությամբ կկայանա նաև բացօթյա էստրադային համերգ՝ Հայաստանի ռադիոյի սիմֆոնիկ-էստրադային նվագախմբի մասնակցությամբ (գեղարվեստական ղեկավար՝ Երվանդ Երզնկյան):
Փառատոնը կեզրափակվի Արամ Խաչատրյան համերգասրահում՝ տոնական սիմֆոնիկ համերգով. բեմում կլինեն Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան) և Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար Հովհաննես Չեքիջյան):

В Ереване пройдет фестиваль, посвященный 85-летию основания Союза композиторов
Четвертый фестиваль современной армянской музыки пройдет в Ереване с 16 сентября по 6 ноября. Фестиваль будет посвящен 85-летию основания Союза композиторов . Концерты пройдут в залах “Арам Хачатурян”, Дома камерной музыки им. Комитаса, Союза композиторов Армении и Всеобщего армянского благотворительного союза.
Как сообщили«Арменпресс» из отдела по связям с общественностью министерства культуры, в 10 концертах прозвучат произведения как членов Союза композиторов Армении, так и других ярких представителей армянской композиторской школы.
Фестиваль 16 сентября откроет выступление Государственного камерного ансамбля Армении в Доме камерной музыки им. Комитаса. В рамках фестиваля будут исполнены разножанровые произведения – камерные, духовные, хоровые, будет представлена также моно-опера. Один день будет посвящен детской музыке. По соседству с Центром искусств Гафесчян (каскад) при содействии мэрии Еревана состоится открытый эстрадный концерт с участием Эстрадно-симфонического оркестра радио Армении (художественный руководитель Ерванд Ерзнкян).
Завершится фестиваль в концертном зале “Арам Хачатурян”. Выступят Национальный филармонический оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Э. Топчян) и Государственная академическая капелла Армении (художественный руководитель и хормейстер О Чекиджян)