Վախճանվել Է Yves Saint Laurent բրենդի համահիմնադիր Պիեռ Բերժեն
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 86 տարեկան հասակում կյանքից հեռացել Է Yves Saint Laurent բրենդի համահիմնադիր եւ մեկենաս Պիեռ Բերժեն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 8-ին հայտնել Է Le Figaro թերթը:
Բերժեն մահացել Է քնած ժամանակ Ֆրանսիայի հարավի Սեն Ռեմի դե Պրովանսում գտնվող սեփական կալվածքում:
Բերժեն ծնվել Է 1930 թվականին Ֆրանսիայի Օլերոն կղզում: 18 տարեկանում մեկնել Է Փարիզ՝ հույս ունենալով դառնալ հայտնի գրող կամ լրագրող, սակայն արդյունքում իր կյանքի առավել մեծ մասը նվիրեց նորաձեւությանը:
1958 թվականին նա ծանոթացել Է Իվ Սեն Լորանի հետ: Շուրջ ութ տարի նրանց կապել են ռոմանտիկ հարաբերությունները: 1961 թվականին Բերժեն եւ Սեն Լորանը բացեցին Yves Saint Laurent նորաձեւության տունը: Նույնիսկ բաժանվելուց հետո նրանք մնացին բարեկամներ եւ բիզնես գործընկերներ:
Բերժեն Yves Saint Laurent-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնն զբաղեցրել Է մինչեւ 2002 թվականը:
Մոդելագործ Իվ Սեն Լորանը 71 տարեկան հասակում 2008 թվականի հունիսին վախճանվել Է Փարիզում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Умер сооснователь бренда Yves Saint Laurent Пьер Берже
Сооснователь бренда Yves Saint Laurent и меценат Пьер Берже ушел из жизни в возрасте 86 лет.Как передает Арменпресс, об этом сообщает в пятницу газетаLe Figaro.
Берже скончался во сне в собственном имении в Сен-Реми-де-Прованс на юге Франции.
Берже родился в 1930 году на французском острове Олерона. В 18 лет переехал в Париж в надежде стать известным писателем или журналистом, однако в итоге наибольшую часть своей жизни посвятил моде.
В 1958 году он познакомился с Ивом Сен-Лораном. Около восьми лет их связывали романтические отношения. В 1961 году Берже и Сен-Лоран открыли дом моды Yves Saint Laurent. Даже после расставания они оставались друзьями и деловыми партнерами. Берже занимал должность генерального директора Yves Saint Laurent до 2002 года.