Ադրբեջանի կողմից փողերի լվացման գործի չերևացող կողմերից է նաև Հարավային գազային միջանցքը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից փողերի լվացման մասին նոր ուշագրավ մանրամասներ են ի հայտ գալիս. կոռուպցիոն սկանդալի չերևացող կողմերից է «Հարավային գազային միջանցք»-ը, որով ադրբեջանական գազը հասնելու է Եվրոպա:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնում են, որ «Ադրբեջանական լվացքատան» բացահայտման գործն ունի մի շատ կարևոր կողմ, որը սակայն անտեսվել է և չի հրապարակվել, ոչ The Guardian թերթի և ոչ էլ մամուլի այլ միջոցների կողմից:
«Հարավայի գազային միջանցք»-ի նախագիծի իրականացման համար, որով ադրբեջանական գազը հասնելու է Եվրոպա, ընդհանուր ծախսերը կազմում են 45 մլրդ դոլար :
Ադրբեջանի իշխանությունների՝ նման մեծ ծավալի կոռուպցիոն գործարքների մեջ մտնելու գլխավոր պատճառներից է Եվրոպայում Ադրբեջանի դրական կերպար ստեղծելու ձգտումը, քանի որ այս միլիարդավոր դոլարներ պահանջող նախագիծն առանց Եվրոպայի օժանդակության Ադրբեջանն իրականացնել չի կարող:
Ադրբեջանի իշխող էլիտան երկու տարի շարունակ տնօրինել է 2,8 միլիարդ ԱՄՆ դոլար արժողությամբ գաղտնի հաշիվ, որի միջոցներով գումարներ են վճարվել եվրոպացի քաղաքական գործիչներին ադրբեջանամետ որոշումներ կայացնելու համար, ինչպես նաև կատարվել են թանկարժեք գնումներ:
Այս տվյալները հայտնաբերվել են եվրոպական պարբերականների կոնսորցիումի կողմից իրականացված հետաքննության արդյունքում, որը հրապարակվել է Կազմակերպված հանցագործության և կաշառակերության լուսաբանման նախագծի (Organized Crime and Corruption Reporting Project) կողմից:

YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS. New details are emerging around the notorious state sanctioned money laundering scheme of Azerbaijan: one of the concealed sides of the corruption scandal is the Southern Gas Corridor, which will deliver Azeri gas to Europe.
Azerbaijani media report that the “Azerbaijani Laundromat” case has a very important side, which however was ignored and both The Guardian and other news agencies failed to cover it.
Total spending for the Southern Gas Corridor construction amount 45 billion dollars.
One of the main reasons for the Azerbaijani authorities to engage in such large-scale corruption deals is the attempt to create a positive image of the country in Europe, since this important project, which requires billions of dollars, cannot be implemented by Azerbaijan without Europe’s support.
An investigation shows that Azerbaijan's ruling elite operated a secret $2.8bn “slush fund” for two years to bribe European politicians and make luxury purchases.
The secret fund, nicknamed the Azerbaijan Laundromat, operated for two years until 2014, according to the investigation, carried out by a consortium of European newspapers andpublished by the Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).