Սիրիական բանակին հաջողվել Է ճեղքել Դեր Զորի շրջափակումը. SANA
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական բանակի մարտիկները սեպտեմբերի 5-ին կարողացել են ճեղքել Դեր Զորի շրջափակումը եւ հասնել այն կայազորին, որը քաղաքում 28 ամիս պաշարման մեջ Էր ԻՊ-ի խմբավորման ահաբեկիչների կողմից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է SANA սիրիական լրատվական գործակալությունը:
Նրա տեղեկատվությամբ՝ սիրիական զրահատեխնիկան, ռազմականացված կազմավորումների մարտիկների աջակցությամբ, կարողացել Է ճեղքել պաշարումը եւ հասնել Սիրիայի զինված ուժերի՝ քաղաքում գտնվող 137-րդ բրիգադի ռազմակայան: Ներկա դրությամբ զինվորականները մի քանի միջանցքներ են ստեղծել այդ ռազմակայանի հետ կապը պահպանելու համար:
«Ալ Մասդար» միջարաբական հրատարակության տեղեկատվության համաձայն, այժմ կառավարական զորքերը հարձակում են պլանավորում Դեր Զորի ռազմական օդակայանի կողմը, որը նույնպես շրջափակված Է ահաբեկիչների կողմից:
Ավելի վաղ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել Է, որ Միջերկրական ծովում գտնվող «Ծովակալ Էսսեն» ֆրեգատը «Կալիբր» թեւավոր հրթիռներով Դեր Զորի մերձակայքում ոչնչացրել Է «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների կառավարման կետեր ու կապի հանգույցներ, ինչպես նաեւ զրահատեխնիկայի նորոգման գործարան:
Պաշտպանության նախարարությունում նշել են, որ հարվածը հասցվել Է այն շրջանում, որը վերահսկում Էին Ռուսաստանից եւ ԱՊՀ-ի երկրներից ժամանած զինյալները:
2015 թվականից ահաբեկիչների կողմից մոտավորապես 93 հազար խաղաղ բնակիչներ են շրջափակված Դեր Զորում: Համանուն նահանգը ԻՊ-ի վերջին պատվարն Է Սիրիայի տարածքում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Сирийские СМИ объявили о прорыве блокады Дейр-эз-Зора
Бойцы сирийской армии во вторник сумели прорваться к гарнизону, который 28 месяцев находился под осадой террористов из группировки ИГ в городе Дейр-эз-Зор,сообщаетсирийское информационное агентство SANA.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, по их информации, сирийская бронетехника при поддержке бойцов военизированных формирований сумела прорвать осаду и добраться до находящейся в городе базы 137-й бригады вооруженных сил Сирии. К настоящему времени военные создали несколько коридоров для поддержания связи с этой базой.
По информации межарабского издания "Аль-Масдар", теперь правительственные войска планируют наступление в сторону военного аэродрома Дейр-эз-Зора, который также блокирован террористами.
Ранее в российском министерстве обороны сообщили об ударе крылатыми ракетами "Калибр" по террористам в районе Дейр-Эз-Зора, который был нанесен российским фрегатом "Адмирал Эссен" из акватории Средиземного моря.
"В результате ракетного удара были уничтожены пункты управления и узел связи, склады с вооружением и боеприпасами, а также завод по ремонту бронетехники террористов и крупное скопление боевиков", - добавили в ведомстве.
Удар был нанесен по укрепленному району в окрестностях города Эш-Шола, который удерживался бандформированием, основу которого составляли боевики-выходцы из России и стран СНГ.
С 2015 года около 93 тыс. мирных жителей блокированы террористами в Дейр-эз-Зоре. Одноименная провинция - последний крупный оплот ИГ на сирийской территории.