Թուրքիայի ազգայնական կուսակցությունը պառակտվում է. 549 կուսակցական հեռանալու դիմում է ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Մանիսա նահանգում «Ազգայնական շարժում» կուսակցության (ԱՇԿ) անդամ 549 մարդ հայտարարել են կուսակցությունից հեռանալու որոշման մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Հուրիեթ»-ը:
Կուսակցության արդեն նախկին անդամների անունից հանդես եկող Թամեր Աքքալը հայտնել է, որ իրենք մտադիր են միանալ ԱՇԿ նախկին անդամ Մերալ Աքշեների կողմից հիմնադրվելիք նոր կուսակցությանը:
Աքքալն ընդգծել է, որ ազգայնական կուսակցությունը վերջին շրջանում հեռացել է կուսակցական գաղափարախոսությունից, իսկ Աքշեների կողմից հիմնադրվելիք նոր քաղաքական միավորն ամբողջովին «հավատարիմ է լինելու Աթաթուրքի ստեղծած արժեքներին»:
Ակնկալվում է, որ Աքշեների կուսակցությունը պաշտոնապես կգրանցվի աշնանը: Օգոստոսի 28-ին Աքշեների գործընկեր Քորայ Այդընը հեռուստատեսային հաղորդումներից մեկի ժամանակ հայտնել էր, որ ամենայն հավանականությամբ կուսակցությունը կոչվելու է «Կենտրոնական ժողովրդավարական կուսակցություն»:

Националистическая партия Турции в раздорах: 549 членов партии выходят из ее рядов
В губернии Манисса в Турции 549 членов партии «Националистическое движение» объявили, что выходят из ее рядов. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета «Хурриет».
Выступивший от имени уже бывших членов партии Тамер Аккал объявил, что они намерены присоединиться к новой партии, основанной бывшим членом партии «Националистическое движение» Мералом Акшенером.
Как сказал Тамер Аккал, в последнее время партия «Националистическое движение» отошла от партийной идеологии, а новая партия, основанная бывшим членом партии «Националистическое движение» Мералом Акшенером, будет «полностью верна ценностям, созданным Ататюрком».
Предполагается, что новая партия, основанная бывшим членом партии «Националистическое движение» Мералом Акшенером, будет зарегистрирована осенью 28-го августа соратник Акшенера Корай Айдын сказал в одной из телепередач, что, по всей вероятности, партия будет называться «Центристская демократическая партия».