Հալեպի նահանգն ամբողջովին ազատագրված Է ահաբեկիչներից
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի նահանգն ամբողջովին ազատագրված Է ահաբեկիչներից: Այդ մասին օգոստոսի 21-ին լրագրողներին հայտարարել Է Ռուսաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի գլխավոր օպերատիվ վարչության պետ գեներալ-գնդապետ Սերգեյ Ռուդսկոյը: «Ահաբեկիչներից ամբողջովին ազատագրվել Է Հալեպի նահանգը»,-ասել Է նա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին:
Ռուդսկոյի խոսքով՝ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում կառավարական զորքերը՝ Ռուսաստանի ռազմատիեզերական ուժերի աջակցությամբ, լուրջ հաջողությունների են հասել եւ «Իսլամական պետության» խոշոր խմբավորմանը Էական պարտության մատնել Սիրիայի կենտրոնական մասում: «Ընդամենը զինյալներից մաքրվել Է 50 բնակավայր եւ ավելի քան 2,7 հազար քառակուսի կիլոմետր սիրիական տարածք»,-ասել Է նա՝ խոսելով Հալեպի նահանգի ազատագրման մասին:
Ռուդսկոյը նաեւ հայտնել Է, որ Սիրիայի բանակը դեպի Դեր Զոր Է շարժվում երեք ուղղությամբ: «Ներկայում սիրիական կառավարական զորքերը՝ Ռուսաստանի ռազմատիեզերական ուժերի աջակցությամբ, Դեր Զորի վրա զրընթաց հարձակում են ծավալում երեք ուղղություններով: Այս քաղաքի շուրջն ստեղծված պաշտպանական գոտին ահաբեկիչների վերջին հենարանն Է սիրիական հողում»,-հայտնել Է Ռուդսկոյը:

Генштаб ВС РФ: провинция Алеппо полностью освобождена от террористов
Провинция Алеппо полностью освобождена от террористов, заявил в понедельник журналистам начальник Главного оперативного управления Генштаба Вооруженных сил России генерал-полковник Сергей Рудской, передаетАрменпресссо ссылкой наТасс.
"От террористов полностью освобождена провинция Алеппо", - сказал он.
По словам Рудского, за последний месяц правительственные войска при поддержке ВКС России добились серьезных успехов и нанесли существенное поражение крупной группировке запрещенной в РФ организации "Исламское государство" (ИГ) в центральной части Сирии. "Всего от боевиков очищено пятьдесят населенных пунктов и более 2,7 тысячи квадратных километров сирийской территории", - сказал он, говоря об освобождении провинции Алеппо.
Рудской также сообщил, чтоармия Сирии продвигается в сторону Дейр-эз-Зора по трем направлениям."В настоящее время сирийские правительственные войска при поддержке российских ВКС стремительно развивают наступление на Дейр-эз-Зор с трех направлений. Плацдарм вокруг этого города является последним оплотом террористов на сирийской земле", - сообщил Рудской.