Իրաքում ոչ աշխատանքային օր են հայտարարել սաստիկ շոգի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքի կառավարության ղեկավար Հայդեր ալ Աբադին օգոստոսի 10-ը երկրում ոչ աշխատանքային օր Է հայտարարել ըստ Ցելսիուսի մինչեւ 50 աստիճան տապի պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է IMN պետական հեռուստաալիքը:
«Վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին որոշում Է կայացրել չեղարկել օգոստոսի 10-ի աշխատանքային օրը օդի ջերմաստիճանի բարձրանալու պատճառով»,-հայտնել Է հեռուստաալիքը:
Տեղի օդերեւութաբանների տվյալներով՝ Բաղդադում առավելագույն ջերմաստիճանն օգոստոսի 10-ին հասնում Է ըստ Ցելսիուսի 50 աստիճանի:
«Ալ Արաբիա» հեռուստաալիքը նշում Է, որ անցած տարի նմանօրինակ տապի պատճառով իշխանություններն ստիպված Էին քաղաքացիներին երկու օր ազատել աշխատանքից: Իրաքյան Al Sumaria ալիքը, վկայակոչելով օդերեւութաբաններին, հայտնել Է, որ նրանք այս տարի Իրաքում կանխատեսել են ավելի շոգ ամառ՝ մեծ քանակությամբ փոշու առկայությամբ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

В Ираке объявили выходной из-за сильной жары
Глава правительства Ирака Хайдер аль-Абади объявил четверг выходным днем встране из-за жары до50 градусов поЦельсию, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Премьер министр Хайдер аль-Абади постановил официально отменить рабочий день вчетверг из-за повышения температуры воздуха",— сообщил канал.
По данным местных метеорологов, максимальная температура вБагдаде достигает вчетверг 50 градусов поЦельсию.
Телеканал "Аль-Арабия" отмечает, что впрошлом году из-за подобной жары властям пришлось надва дня освободить граждан отработы. Иракский каналAl Sumariaсообщил соссылкой наметеорологов, что те прогнозировали вИраке вэтом году более жаркое лето сбольшим количеством пыли.