Քուդիստանը չի կարող անկախ պետություն դառնալ. Իրաքի փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քուդիստանը չի կարող անկախ պետություն դառնալ, անգամ եթե հանրաքվեն կայանա, այդ տարածքը չի կարող առանձնանալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է Իրաքի փոխնախագահ Նուրի ալ-Մալիքին:
«Թե՛ օրենքի, թե՛ սահմանադրության տեսանկյունից Քուրդիստանը չի կարող դառնալ առանձին պետություն: Քրդերը որոշել են իրենց ճակատագիրը, երբ քվեարկում էին սահմանադրության օգտին և որոշում, որ Իրաքը դաշնային պետություն է: Նրանք իրավունք չունեն ամեն օր ընտրել իրենց ճակատագիրը: Գուցե անկախության հանրաքվեն կայանա, սակայն Քուրդիստանը չի կարող առանձնանալ»,- հայտարարել է ալ-Մալիքին:
Իրաքյան Քուրդիստանն Իրաքի հյուսիսում գտնվող ինքնավարություն է, որի կարգավիճակն ամրագրված է 2005 թվականի սահմանադրության մեջ: Սակայն քրդական իշխանությունները բազմիցս բարձրացրել են անկախության հարցը: Հյուսիսային Իրաքի քրդական ինքնավարության ղեկավարությունը 2017 թվականի հունիսին հայտարարել է սեպտեմբերի 25-ին անկախության հանրաքվե անցկացնելու մասին:

Курдистан не может стать независимым, заявил вице-президент Ирака
Курдистан несможет стать независимым государством, если даже референдум состоится, регион неможет отделиться, заявил вице-президент Ирака Нури аль-Малики.
"Курдистан неможет стать отдельным государством нис точки зрения закона, нис точки зрения конституции. Курды определили свою судьбу, когда голосовали законституцию ирешили, что Ирак – это федеративное государство. Они неимеют права каждый день выбирать свою судьбу… Возможно, референдум онезависимости состоится, ноКурдистан неможет отделиться",— заявил аль-Малики винтервью РИА Новости.
Иракский Курдистан— автономия насевере Ирака, статус которой закреплен вконституции страны 2005 года. Курдские власти неоднократно поднимали вопрос онезависимости ив июне объявили, что проведут референдум оботделении отИрака 25 сентября.