Հուրգադայում զբոսաշրջիկների վրա հարձակված անձը գործել է ԻՊ կարգադրությամբ. Bild
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուրգադայում զբոսաշրջիկների վրա հարձակում իրականացրած անձը գործել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կարգադրությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է գերմանական Bild պարբերականը՝ հղում անելով Կահիրեի հատուկ ծառայություններում իր աղբյուրի վրա:
Նշվում է, որ հանցագործը համացանցի միջոցով կապ է հաստատել ԻՊ զինյալների հետ:
Եգիպտոսի իշխանությունները չեն հաստատել այս տեղեկությունը:
Հուրգադա քաղաքի հյուրանոցներից մեկում հուլիսի 14-ին անհայտ անձի կողմից սառը զենքով հարձակվելու հետևանքով զոհվել է Գերմանիայի երկու քաղաքացի: Չորս մարդ՝ երկու հայ, մեկ ռուս և մեկ չեխ, ստացել է մարմնական վնասվածք: Հարձակվողին՝ 28-ամյա Աբդել Ռահման Շաաբանին ձերբակալել են:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը հայտնել էր, որ տուժած ՀՀ քաղաքացիները կանայք են: «Երկու քաղաքացիներն էլ կանայք են: Նրանցից մեկը դեռևս վերակենդանացման բաժանմունքում է, իսկ մյուսին երևի վաղը դուրս կգրեն»,- ասել էր Բալայանը և հավելել, որ տեղեկություն չունի, թե երբ են վերադառնալու հայրենիք:
Ավելի ուշ հայտնի էր դարձել, որ Հուրգադայում վիրավորված ՀՀ քաղաքացիներին հատուկ չվերթով տեղափոխելու են Կահիրեի լավագույն հիվանդանոցը` առավել որակյալ բուժօգնություն ցուցաբերելու համար:

Напавший на туристов в Хургаде действовал по указанию ИГ, заявил источник
Напавший натуристов вХургаде действовал поуказанию террористической группировки "Исламское государство", пишет немецкий таблоидBildсоссылкой наисточник вспецслужбах вКаире.
Сообщается, что злоумышленник связывался сбоевиками ИГ черезинтернет.
Власти Египта пока неподтвердили эту информацию.
Накануне вооруженный ножом мужчина напал наиностранных туристов, отдыхающих напляже одного изотелей вХургаде. В результате погибли две женщины изГермании, еще четыре— изАрмении, Чехии иРоссии— получили ранения. Нападавшего задержали, это 28-летнийАбдель Рахман Шаабан.
Мотивы, толкнувшие его напреступление, пока неизвестны. По имеющейся информации, преступник может страдать психическим заболеванием. Некоторые египетские СМИ написали, что он исповедовал идеологию ИГ, ана допросе заявил, что "жил позаконам шариата". Другие СМИ утверждают, что причиной нападения стала бытовая ссора.