Խոսքի սահմանափակում. Թուրքիայի մեջլիսում նախատեսում են պատժել Հայոց ցեղասպանության մասին խոսող պատգամավորներին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի մեջլիսում պատգամավորները կարող են պատժվել Հայոց ցեղասպանության մասին խոսելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական Yeniçağ Gazetesi-ի կայքը, իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը և նրա հետ համագործակցող «Ազգային շարժում» կուսակցությունը ներկայացրել են խորհրդարանում պատգամավորների վարքի, նրանց արտաքին տեսքի և նիստերի կանոնակարգերի հետ կապված փոփոխությունների 18 կետանոց փաթեթ:
Փաթեթը ենթադրում է պատիժ սահմանել այն պատգամավորների համար, ովքեր կվիրավորեն «թուրք ազգի պատմությունն ու համատեղ անցյալը»: Լրատվամիջոցը նշում է, որ որպես «վիրավորանք» են ընկալվելու «1915 թվականի դեպքերի մասին» խոսելիս «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթի կիրառումը: Արգելքը վերաբերելու է նաև մեջլիսի ամբիոնից «Քուրդիստան», «քրդական նահանգներ» եզրույթներին:
Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր, քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության անդամ Գարո Փայլանը 2017 թվականի հունվարի 13-ին սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկի քննարկման ժամանակ «ցեղասպանություն» եզրույթը կիրառելու պատճառով իշխող «Արդարություն և զարգացում» և ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունների կողմից խիստ արձագանքի էր հանդիպել: Նրանից պահանջել էին հրաժարվել «ցեղասպանություն» բառից: Այն բանից հետո, ինչ Փայլանը հրաժարվել էր դա անել, նրան 3 նիստից հեռացնելու մասին որոշում էր կայացվել, իսկ նրա խոսքերը հանվել էին մեջլիսի արձանագրություններից:

Ограничения свободы слова: в турецком Меджлисе планируют наказать депутатов, говорящих о Геноциде армян
В турецком Меджлисе планируют наказать депутатов, говорящих о Геноциде армян. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета Yeniçağ Gazetesi, представившая законодательный пакет, созданный партией власти «Справедливость и развитие» и сотрудничающей с ней партией «Национальное движени», состоящий из 18 пунктов касательно уставных вопросов, правил этики для депутатов парламента Турции.
Этим законопроектом планируется установить наказания для тех депутатов, которые будут оскорблять «историю и совместное прошлое турецкого народа». В частности, в качестве оскорбления будет восприниматься применение термина «геноцид» в разговоре о «событиях 1915 года». Кроме того, запрет касается упоминания слов «Курдистан» и «курдские провинции».
Нарушителей планируется временно лишить права участия в работе Меджлиса, наложить удержания в размере 1/3 зарплаты и пр.
13-го января 2017 года депутата Гаро Пайлана, который произнес слово «геноцид» на 3 заседания удалили из зала парламента, его слова были изъяты из протокола заседания.