Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարը շրջագայության է ուղևորվել Պարսից ծոցի երկրներ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Բորիս Ջոնսոնն ուղևորվել է Պարսից ծոցի երկրներ՝ տարածաշրջանում առկա ճնգաժամի քննարկման նպատակով: Հուլիսի 7-ին նա ժամանել է Սաուդյան Արաբիա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին նշված է ՄԲ կառավարության կայքում:
Ուրբաթ օրը Ջոնսոնը հանդիպել է Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգի տեղակալ Մոհամմեդ բին Սալմանի և շեյխ Մոհամեդ իբն Զայդ Ալ-Նահայանի հետ: Մոտակա օրերին Ջոնսոնը բանակցություններ կանցկացնի Քաթարի, Սաուդյան Արաբիայի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Քուվեյթի ներկայացուցիչների հետ: Տեղեկացվում է, որ ՄԲ ԱԳ նախարարը նաև կայցելի Քաթար և Քուվեյթ:
«Այս բանակցություններն ընդգծում են Բրիտանիայի մեծ աջակցությունը Քուվեյթի միջնորդությանը: Ես կոչ եմ անում բոլոր կողմերին ունենալ կառուցողական դեր, որպեսզի վերականգնվի միասնությունը Պարսից ծոցի արաբական երկրների համագործակցության խորհրդում»,- ասել է Ջոնսոնը:
Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն, Բահրեյնը և Եգիպտոսը հունիսի 5-ին խզել են դիվանագիտական հարաբերությունները պաշտոնական Դոհայի հետ և դադարեցրել Քաթարի հետ բոլոր տեսակի տեղեկատվությունները՝ վերջինիս մեղադրելով ահաբեկչությանն աջակցելու և իրենց ներքին գործերին միջամտելու մեջ:

Глава МИД Британии отправился в турне по странам Персидского залива
Министр иностранных дел Великобритании Борис Джонсон отправился втурне постранам Персидского залива дляобсуждения кризиса врегионе, вчера министр прибыл вСаудовскую Аравию. Как передает Арменпресс, об этом сообщается наофициальном сайте правительства страны.
В пятницу Джонсон встретился сзаместителем наследного принца Саудовской Аравии Мохаммедом бин Салманом ишейхом ОАЭ Мохамедом ибн Зайд Аль-Нахайяном. В ближайшие дни Джонсон проведет переговоры спредставителями Катара, Саудовской Аравии, Объединенных Арабских Эмиратов иКувейта. Сообщается, что министр также посетит Катар иКувейт.
"Эти переговоры подчеркивают сильную поддержку Британией посредничества Кувейта, я призываю все стороны играть конструктивную роль, чтобы восстановить единство всовете сотрудничества арабских государств Персидского залива",— отметил Джонсон.
Саудовская Аравия, ОАЭ, Бахрейн иЕгипет 5 июня разорвали дипломатические отношения сДохой ипрекратили сКатаром всякое сообщение, обвинив его вподдержке терроризма ивмешательстве вих внутренние дела.