ԱՄՆ Պետդեպը Թրամփի և Պուտինի համաձայնությունն անվանել է առաջին քայլ դեպի Սիրիայի դեէսկալացիա
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի հարավ-արևմուտքում կրակի դադարեցման մասին համաձայնությունը, որը նախօրեին ձեռք էր բերվել Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Պուտինի միջև, պետք է վերածել իրավիճակի դեէսկալացիայի մասին մի ավելի ամբողջական համաձայնության: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Deutsche Welle»-ն՝ մեջբերելով ամերիկացի դիվանագետներից մեկի մեկնաբանությունը հարցի շուրջ:
ԱՄՆ Պետդեպը Սիրիայի հարավ-արևմուտքում հուլիսի 9-ից կրակի դադարեցման ռեժիմ հաստատելու մասին ԱՄՆ և ՌԴ նախագահների միջև ձեռք բերված համաձայնությունը սիրիական հակամարտության կարգավորմանը տանող առաջին քայլն են համարում:
«Սա առաջին քայլն է դեպի սիրիական հակամարտության կարգավորում, որն ավելի ամբողջական համաձայնություն է, քան նախկինում ձեռք բերվածները»-նշել է դիվանագետը:
Սիրիայի հարավ-արևմուտքում կրակի դադարեցման մասին համաձայնությունը Թրամփի և Պուտինի միջև ձեռք էր բերվել հուլիսի 7-ին մեկնարկած G20-ի հանդիպմանը, որի շրջանակներում նախագահները երկար առանձնազրույց էին ունեցել: Այս համաձայնությանը միացել են նաև Իսրայելը և Հորդանանը, քանի որ վերջիններս Սիրիայի հետ սահմանակից պետություններ են:

Госдеп назвал соглашение Трампа и Путина первым шагом к деэскалации в Сирии
Соглашение Трампа и Путина о прекращении огня в юго-западной части Сирии, достигнутое президентами США и РФ Дональдом Трампом и Владимиром Путиным, необходимо довести до полноценной договоренности. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Deutsche Welle со ссылкой на слова американского дипломата, принимавшего участие в переговорах.
Госдеп назвал договоренность о прекращении огня в юго-западной части Сирии с 9 июля первым шагом к деэскалации сирийского конфликта.
«Это первый шаг к предполагаемому более комплексному и прочному соглашению о прекращении огня и деэскалации в Сирии, чем те, которые стороны пытались достичь в прошлом», - заявил источник.
О прекращении огня в юго-западной части Сирии президенты США и России Дональд Трамп и Владимир Путиндоговорились7 июля во время своей первой личной встречи, прошедшей в кулуарах саммита G20 в Гамбурге. К их соглашению присоединились также Израиль и Иордания - государства, имеющие общую границу с Сирией.