ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները նոր հայտարարությամբ անթույլատրելի են համարել քաղաքացիական անձանց վտանգելը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի նիստին հուլիսի 6-ին Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը Մինսկի խմբի համանախագահների անունից հանդես էեկել նոր հայտարարությամբ՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետ՝ խստորեն պահանջելով վտանգի տակ չդնել քաղաքացիական անձանց:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, համանախագահների հայտարարության մեջհուլիսի 4-ին հրադադարի ռեժիմի խախտումը համարվում է սադրիչ գործողություն, որը կարող է խափանել հակամարտության կարգավորման խաղաղ ջանքերը և վտանգել գալիք բանակցությունները:
«Կողմերին հիշեցնում ենք Ժնևյան կոնվենցիայով ամրագրված նրանց պարտավորությունները, որոնք ենթադրում են զերծ մնալ ցանկացած գործողությունից, որը կարող է հանգեցնել քաղաքացիական անձանց անընդունելի կորուստների: Առաջարկում ենք կողմերին ձեռնարկել անհետաձգելի միջոցներ լարվածության թուլացման ուղղությամբ և հստակորեն հետևել 1994-1995 թվականների հրադադարի համաձայնագրերին:
Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն ընդգծում են հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հնարավորինս շուտ հասնելու բանակցությունները սկսելու անհրաժեշտությունը, քանի որ դա է միակ իրական ճանապարհը՝ հասնելու տարածաշրջանի ժողովուրդների խաղաղությանը, բարգավաճմանն ու հաշտեցմանը»,- նշել են համանախագահները:

OSCE MG Co-Chairs in new statement urge to refrain from any action that can lead to unacceptable civilian casualties
YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. During the session of the OSCE Permanent Council on July 6 the representative of France delivered a new statement on behalf of the OSCE Minsk Group Co-Chairsin connection with the recent ceasefire violations in the Nagorno Karabakh line of contact calling on to refrain from any hostile action that could lead to unacceptable civilian casualties, reports Armenpress.
The Co-Chairs considered the July 4 incident as a provocative action that undermines peace efforts and could provoke a breakdown in the forthcoming negotiations.
“We remind the Sides of their obligations under the Geneva Conventions to refrain from any hostile action that could lead to unacceptable civilian casualties.
We appeal the parties to take immediate measures to defuse the situation and strictly observe the 1994/1995 ceasefire agreement.
The Russian Federation, France and the United States stress the necessity to resume as soon as possible negotiations on a peaceful settlement of the conflict, as the only way to bring peace, prosperity and genuine reconciliation to all the peoples of the region”, the statement said.